Nigerijci si želijo, da bi doživeli prve verodostojne predsedniške volitve v zadnjih desetletjih. Foto: Reuters
Nigerijci si želijo, da bi doživeli prve verodostojne predsedniške volitve v zadnjih desetletjih. Foto: Reuters
Goodluck Jonathan
Na predsedniških volitvah sodeluje 20 kandidatov, zanje pa bo glasovalo 74 milijonov volivcev. Foto: Reuters

Na sedežu krajevne volilne komisije v mestu Maiduguri na severovzhodu države je počilo le nekaj ur pred odprtjem volišč, zjutraj pa je tam odjeknila še ena eksplozija. O žrtvah za zdaj ni poročil. Vodja državne policije Michael Zuokumor je povedal, da so se v petek ponoči napadalci peljali mimo stavbe tamkajšnje volilne komisije v avtomobilu in iz njega odvrgli bombo. Ta je eksplodirala okoli 20 metrov od poslopja in uničila nekaj bližnjih prodajaln, sedež komisije pa je ostal nepoškodovan.

Volitve dvakrat preložene
Pozornost mednarodne skupnosti je ves čas usmerjena v to, da volitev ne bodo zaznamovali nemiri in nasilje, kot se je prejšnji teden zgodilo na parlamentarnih volitvah. Te volitve so zaradi organizacijskih težav dvakrat preložili, zato pa so tudi predsedniške volitve pripravili teden pozneje. Prihodnji teden so predvidene še volitve guvernerjev in parlamentov v zveznih deželah te afriške države z največ prebivalci.

Na volitvah ima največ možnosti za zmago dozdajšnji predsednik Goodluck Jonathan, njegov glavni izzivalec pa naj bi bil nekdanji vojaški voditelj Muhammadu Buhari, ki ima močno podporo predvsem na pretežno muslimanskem severu države.

Najbolj poseljena afriška država
Nigerija ima 154,7 milijona prebivalcev, ki se delijo na okoli 250 etničnih in jezikovnih skupin. Nafta in plin predstavljata 90 odstotkov nigerijskega izvoza. Okoli 60 odstotkov prebivalstva še vedno živi od kmetovanja, revščina pa je zelo razširjena.

Za državo je značilno tudi sporadično nasilje med kristjani in muslimanskimi skupinami v osrednjem delu države. V delti Nigra na jugovzhodu države, kjer domuje naftna industrija, pa se poleg tega vrstijo napadi na cilje tujih naftnih družb, s katerimi skušajo skrajneži izsiliti večji delež denarja od nafte.

Nasilje je zaznamovalo že predvolilno kampanjo v tej najgosteje poseljeni afriški državi. Po ocenah organizacije Human Rights Watch je bilo zgolj v predvolilnem nasilju v Nigeriji od novembra ubitih okoli sto ljudi. Počilo je tudi prejšnji konec tedna ob parlamentarnih volitvah, ko je v eksploziji bombe v uradu volilne komisije nedaleč od prestolnice Abuja umrlo okoli 20 ljudi.

Okoli 140 mednarodnih opazovalcev
Celotni volilni proces v Nigeriji velja za pomemben preizkus demokracije v državi, veliko pa je tudi zanimanje mednarodne javnosti. Opazovalno misijo za spremljanje volitev je v Nigerijo poslala tudi Evropska unija. Sestavlja jo 140 opazovalcev in analitikov iz 27 držav članic Unije, Norveške in Švice, vodi pa jo evropski poslanec iz Slovenije Lojze Peterle (EPP/NSi).

Vodja opazovalne misije Afriške unije, nekdanji ganski predsednik John Kufuor, je dejal, da bo potek volitev dal močno sporočilo vsej celini. "Če bo Nigerija volitve izpeljala pravilno, bo to odličen vzor za druge države v regiji, svetu pa bo pokazala, da lahko sama učinkovito izpelje vse volilne postopke. Če pa bo šlo kaj narobe, bi lahko to imelo širše negativne posledice."