Nogomet na severu Afrike igrajo tako rekoč vsi. Foto: EPA
Nogomet na severu Afrike igrajo tako rekoč vsi. Foto: EPA

Najopaznejši imeni "prestopnikov" sta izredno priljubljeni vratar Juma Gtat in trener najuspešnejšega kluba iz Tripolisa Al Ahly, Adel bin Issa. Svoj prestop iz tabora režima dolgoletnega predsednika Moamerja Gadafija na stran upornikov sta napovedla na srečanju z BBC-jevimi novinarji v gorah Nafusa, ki so v rokah upornikov.

Gtat je dejal: "Polkovniku Gadafiju sporočam, naj nas pusti pri miru in nam dovoli, da ustvarimo novo, svobodno Libijo." Bin Issa je dejal, da je namenoma prišel v gore na zahod države, da bi sodržavljanom in svetu sporočil, "da mora Libija postati združena in svobodna država".

Podobno kot v Evropi je nogomet izredno priljubljen tudi na severu Afrike, zato njuna zamenjava strani pomeni pomembno propagandno zmago pri prepričevanju ljudi, ki še vedno ne vedo, na katero stran se postaviti, hkrati pa je to boleč udarec za upornega Gadafija.

Gadafijeve sile zlahka branijo položaje
Predsednikove sile kljub temu še vedno brez težav ohranjajo ključne točke v svojih rokah, saj so uporniki večinoma opremljeni le s puškami, vladne sile pa se borijo s tanki. Tudi bombardiranje koalicijskih držav jim, kot kaže, ne pride do živega.

Uporniki ohranjajo položaje predvsem v višje ležečih območjih in mestih na zahodu države, Gadafijeve sile pa so uspešnejše v dolinah in tudi v prestolnici Tripolis.