Vodja perujskega urada varuha človekovih pravic Eliana Revollar je za lokalni radio RPP povedala, da sta v spopadih s policijo v Andahuaylasu umrla 15-letnik in 18-letnik, "najverjetneje zaradi strelnih ran."
Baltazar Lantaron, guverner regije Apurimac, kjer leži omenjeno mesto, je dejal, da so bili obveščeni o štirih ranjenih, ki so v zdravniški oskrbi, trije med njimi imajo poškodovano glavo.
Protestniki, številni med njimi so podporniki nekdanjega predsednika Pedra Castilla, ki so ga pretekli teden odstavili, že več dni zahtevajo izvedbo predčasnih volitev, nekateri podpirajo tudi razpustitev parlamenta.
Nova predsednica države je v soboto predstavila svoj novi kabinet in za predsednika vlade imenovala nekdanjega tožilca Pedra Angula. Kmalu zatem je v nekaterih mestih – med drugim v Cajamarci, Arequipi, Huancayu, Cuscu in Punu – prišlo do množičnih protestov.
Demonstracije so se nadaljevale tudi v nedeljo, v južnem mestu Andahuaylas je več tisoč protestnikov skušalo vdreti na mestno letališče. Zaradi več napadov in vandalizma so oblasti v soboto zaprle letališče v Andahuaylasu. Protestniki so tam zanetili požar v sobi, ki je ključna za zagotavljanje navigacijskih storitev. Iz urada varuha za človekove pravice so v soboto sporočili, da so protestniki več ur zadrževali dva policista, a so ju pozneje izpustili. V sobotnih spopadih je bilo skupno ranjenih 16 civilistov in štirje policisti.
V mestu Huancabamba so protestniki zažgali policijsko postajo. V Limi pa se je zbralo približno tisoč do dva tisoč ljudi, ki so vzklikali v podporo Castilla in nosili napise, na katerih so novo predsednico in parlament obtoževali korupcije. Več sto protestnikov se je tudi spopadlo z varnostnimi silami, ki so množico razgnale s solzivcem, poroča španska tiskovna agencija EFE.
Podeželski sindikati in organizacije, ki zastopajo domorodna ljudstva, so medtem pozvali k stavki za nedoločen čas. Zahtevali so predčasne volitve in novo ustavo ter takojšnjo izpustitev nekdanjega predsednika. V nedeljo je potekala izredna parlamentarna seja, kjer so razpravljali o politični krizi v državi, vendar so jo morali predčasno prekiniti zaradi pretepov in prerivanja med poslanci.
Ponekod razglašene izredne razmere
Dina Boluarte, predtem podpredsednica države, naj bi ostala na oblasti do 2026, ko bi se moral končati mandat Castilla. Boluarte je danes sporočila, da bo kongresu predložila predlog zakona, da bi naslednje volitve izvedli aprila 2024, in ne leta 2026.
Danes zgodaj zjutraj je nato še razglasila izredne razmere na območjih z velikimi družbenimi konflikti, pri čemer ni navedla, katera območja ima v mislih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje