V Moskvi so se uradi za vpoklic rezervistov po sporočilu župana Moskve Sergeja Sobjanina tako danes ob 14. uri zaprli. Kot je še pojasnil župan, obvestila, ki so jih v procesu mobilizacije razposlali na naslove državljanov, niso več veljavna, ni pa povedal, koliko Moskovčanov so vpoklicali.
Iz prestolnice praviloma ne prihaja veliko vojakov, občutno manj kot iz odročnejših in revnejših ruskih regij, tokrat pa so prav tam prvi izpolnili nepriljubljeno mobilizacijo. Sobjanin je priznal, da je bil to težek preizkus za tisoče moskovskih družin, in se someščanom zahvalil za njihov "občutek dolžnosti in patriotizma".
"Upamo in molimo, da se boste vrnili živi in zdravi ter da se boste vrnili z zmago, ker boste ubranili varnost in neodvisnost naše države," je še dodal.
Ruski predsednik Vladimir Putin je pred tremi dnevi sporočil, da je bilo do zdaj dejansko vpoklicanih 222.000 rezervistov, medtem ko naj bi jih delna mobilizacija, ki jo je odredil 21. septembra, zajela 300.000. Preostale naj bi vpoklicali v prihodnjih dveh tednih.
V zdajšnji fazi naj bi sicer po zatrjevanju Kremlja vpoklicali predvsem rezerviste, ki že imajo izkušnje na bojišču, poleg tega pa jih bodo pred odhodom v Ukrajino še dodatno izurili.
Mobilizacija naj ne bi zajela študentov, vojaških obveznikov, starejših, zaposlenih v določenih sektorjih, od obrambnega do IT- in medijev, ter nekaterih drugih kategorij prebivalstva, a so nato iz številnih mest poročali, da so obvestilo o vpoklicu prejeli tudi tisti, ki naj jih ne bi.
Napoved mobilizacije je sicer pred slabim mesecem številne Ruse pognala v beg iz države, potekali pa so tudi številni protesti.
Kijev znova stresle eksplozije
Prebivalce Kijeva pa so zjutraj znova zbudile eksplozije. Ukrajinsko prestolnico Kijev je davi napadlo več deset letalnikov kamikazov. Gre za brezpilotne letalnike, ki naj bi jih Rusiji dobavljal Iran. Ti lahko več ur lebdijo v zraku, nato pa se spustijo nad tarčo in eksplodirajo. Ukrajina trdi, da jih je Rusija uporabila že v preteklosti, Iran pa zanika, da bi jih dobavljal Rusiji.
Eden od dronov je zadel stanovanjski blok v okrožju Ševčenko. Izpod ruševin so po navedbah predstavnika urada ukrajinskega predsednika Kirila Timošenka doslej rešili 19 ljudi, najmanj štirje pa so v napadu umrli.
Kijevski župan Vitalij Kličko je sporočil, da je med ubitimi mlad zakonski par, ki je pričakoval otroka.
Po njegovih besedah so nad ukrajinsko prestolnico poslali 28 brezpilotnih letalnikov, ukrajinski sistemi zračne obrambe pa naj bi sestrelili vse razen petih. Kličko je na Twitterju objavil tudi fotografijo, na kateri je domnevna razbitina letalnika iranske izdelave.
O novih ruskih napadih so sicer danes poročali z različnih koncev Ukrajine. V vzhodni regiji Sumi so bili zjutraj po navedbah tamkajšnjega guvernerja Dmitra Živickega ubiti štirje ljudje, potem ko so tri rakete zadele "objekt civilne infrastrukture".
Ukrajinski premier Denis Šmigalj je pred tem sporočil, da je Rusija v treh regijah – Kijevu, Sumiju in osrednji regiji Dnepropetrovsk – danes zadela kritično infrastrukturo, pri čemer je bilo več ljudi ubitih in ranjenih, več sto krajev pa je ostalo brez elektrike.
"Kaže, da zdajšnji sovražnik v svojem zlu združuje vse sovražnike naše države. Deluje zahrbtno – pobija civiliste, uničuje stanovanjske zgradbe in infrastrukturo," je dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
"Sovražnik lahko napada naša mesta, a ne bo nas zlomil. Okupatorji bodo dobili le pravično kazen, prihodnje generacije pa jih bodo obsojale. In mi bomo zmagali," je še poudaril.
Ruska vojska je medtem nekaj ur po napadih sporočila, da je zadela "vse predvidene tarče" v Ukrajini. "Ruske oborožene sile so nadaljevale napade z visoko natančnim in orožjem dolgega dosega (...) na vojaške poveljniške in nadzorne objekte ter na energetski sistem Ukrajine," so še zapisali na ruskem obrambnem ministrstvu.
Mihajlo Podoljak z urada ukrajinskega predsednika pa je pozval k sankcijam proti odgovornim, in sicer zahteva izključitev Rusije iz skupine G20. "Tisti, ki dajejo ukaze za napade na kritično infrastrukturo in organizirajo popolno mobilizacijo, da bo fronta prekrita s trupli, ne more sedeti za isto mizo z voditelji G20," je poudaril.
Medvedjev svari Izrael
Podpredsednik ruskega sveta za nacionalno varnost in nekdanji predsednik države Dimitrij Medvedjev je medtem posvaril Izrael pred dobavo orožja Ukrajini in dejal, da bi vsaka poteza za okrepitev sil v Kijevu močno škodovala dvostranskim odnosom z Rusijo. "Zdi se, da se Izrael pripravlja na dobavo orožja režimu v Kijevu. To je zelo nepremišljena poteza in bi uničila vse dvostranske odnose med našima državama," je v izjavi na Telegramu zapisal Medvedjev.
Tiskovna predstavnica izraelskega premierja Jaira Lapida je povedala, da njegov urad ne bo komentiral pripomb Medvedjeva.
Izrael je do zdaj Ukrajini pošiljal zgolj humanitarno pomoč in se je vsaj za zdaj omejeval pri pošiljanju orožja.
Izraelska vlada si medtem prizadeva ohraniti vezi z Moskvo in je previdna tudi zaradi ruske vojaške prisotnosti v sosednji Siriji, ki jo Izrael sicer redno napada.
Zelenski napovedal povečanje izvoza žita
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v nedeljskem videonagovoru poudaril pomen julijskega dogovora o izvozu žita iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč in hkrati napovedal načrte za povečanje izvoza.
"Od začetka veljavnosti sporazuma o izvozu žita je Ukrajina izvozila skoraj osem milijonov ton hrane. To je več kot 300 ladij. 60 odstotkov sredstev pa je bilo namenjenih Afriki in Aziji," je dejal Zelenski in napovedal nadaljnje povečanje izvoza žita.
Rusija je pred dnevi zagrozila, da bo izstopila iz dogovora in znova začela zapirati ukrajinska pristanišča. Že septembra je Putin govoril o oderuštvu, ko je dejal, da se dogovor o omilitvi sankcij za ruske prehrambne izdelke in gnojila ne spoštuje. Pred kratkim pa je Ukrajino obtožil, da je eksploziv za napad na krimski most verjetno pretihotapila po morju.
V govoru Zelenski ni poročal o dogajanju na fronti, je pa ponovil, da najhujši spopadi potekajo v okolici mest Bahmut in Soledar v regiji Doneck.
Prav tako je državljane pozval, naj varčujejo z elektriko. "Zaradi ruskega raketnega terorja je treba v nekaterih mestih in regijah v Ukrajini omejiti dobavo elektrike, da bi celoten sistem deloval stabilno," je dodal. Po njegovih besedah je treba varčevati zlasti proti večeru, saj bi bil sicer lahko sistem preobremenjen in bi bile elektrarne prisiljene v ustavitev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje