Sestanek na Trumpovem posestvu Mar-a-Lago je po obiskih Kijeva, Moskve, Pekinga in Washingtona označil kot
Sestanek na Trumpovem posestvu Mar-a-Lago je po obiskih Kijeva, Moskve, Pekinga in Washingtona označil kot "mirovno misijo 5.0". Foto: Reuters

Orban se je s Trumpom nazadnje srečal marca letos, tudi tokrat pa ni skrival navdušenja nad svojim političnim zaveznikom. "Mirovna misija 5.0 [...] Pogovarjala sva se o načinih za vzpostavitev miru. Dobra novica dneva: on bo to rešil," je Orban zapisal na omrežju X ob objavi skupne fotografije z ameriškim gostiteljem.

Madžarski premier je t. i. mirovno misijo začel po prevzemu predsedovanja Madžarske Svetu EU-ja na začetku julija z obiskom Kijeva. Temu je sledila pot v Moskvo, kjer se je na nezadovoljstvo številnih članic EU-ja srečal s predsednikom Vladimirjem Putinom.

Orban pred odhodom v Moskvo ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu ni omenil svoje misije v Rusiji, je dejal Zelenski, ki je zavrnil Orbanovo mirovniško posredovanje.

Po Moskvi je Orban obiskal Peking, nazadnje pa se je udeležil še vrha Nata v ameriški prestolnici, kjer je opravil tudi več dvostranskih pogovorov.

EU razočaran nad Orbanom

Orban se je zaradi svojih potovanj znašel na udaru kritik znotraj EU-ja, kjer mu številne države očitajo, da je zlorabil madžarsko predsedovanje Svetu EU-ja. Da je s srečanjem s Putinom celo kršil pogodbo EU-ja, je v sredo po poročanju časopisa Financial Times potrdila tudi pravna služba Evropske komisije. Šlo naj bi za kršitev 24. člena pogodbe, ki med drugim zahteva, da vsaka članica "v duhu lojalnosti in vzajemne solidarnosti [...] podpira skupno zunanjo in varnostno politiko EU-ja".

Orban, ki od začetka vojne v sosednji Ukrajini poziva k mirovnim pogajanjem, vztraja, da je s potjo v Moskvo prispeval k temu cilju. Zunanji minister Peter Szijjarto je v sredo dejal, da bi drugo Trumpovo predsedovanje okrepilo upanje na mir v Ukrajini, po njegovih besedah pa Orban upa, da se bo vojna končala z mirovnimi pogovori.

Trump je dejal, da bi vojno lahko hitro končal, vendar podrobnega načrta ni ponudil. Reuters je prejšnji mesec poročal, da so mu svetovalci predstavili načrt za delno končanje vojne, po katerem bi prihodnjo pomoč Kijevu pogojevali s pristopom Ukrajine k mirovnim pogajanjem.

Dva evropska diplomata sta za Reuters povedala, da so zavezniki Nata razočarani nad Orbanovimi dejanji, vendar sta poudarila, da ni oviral zavezništva pri odločanju glede Ukrajine.

Več voditeljev EU-ja je jasno povedalo, da Orban v razpravah o vojni v Ukrajini ni govoril v imenu Unije.

"Mislim, da se nima smisla pogovarjati z avtoritarnimi režimi, ki kršijo mednarodno pravo," je dejal finski predsednik Alexander Stubb.

Viktor Orban obiskal Donalda Trumpa