Prebivalci Donje Jablanice še vedno ne vedo, kje sploh lahko gradijo in katere hiše, ki so obstale, bi bile lahko ogrožene v prihodnje. Foto: EPA
Prebivalci Donje Jablanice še vedno ne vedo, kje sploh lahko gradijo in katere hiše, ki so obstale, bi bile lahko ogrožene v prihodnje. Foto: EPA

Okoli 45 družin, ki so v Donji Jablanici in Buturović polju ostale brez vsega, večinoma še vedno živijo pri sorodnikih in prijateljih, čeprav so zabojniki, v katerih naj bi živeli začasno, kot pomoč iz tujine prispeli že pred tedni.

"Bil bi čas, zabojnike so do nas pripeljali 4. novembra, pa še vedno niso pripravljeni," pravi eden od prebivalcev Donje Jablanice.

Pristojni sporočajo, da naj bi bili skupaj z elektriko, vodo in kanalizacijo nared najpozneje v desetih dneh, ljudje pa se sprašujejo, kako počasi bo potem šele tekla obnova hiš.

"Na žalost je naša država zelo zapletena. In ta zapletenost države, federacije in kantonov se žal pokaže v takšnih situacijah," pojasnjuje podpredsednik vlade entitete Federacije Bosne in Hercegovine Refik Lendo.

Plazišče zaradi gradnje hotelov

A država odpoveduje tudi prej, ko bi bilo podobne tragedije treba preprečiti in ustaviti nezakonite sečnje, nezakonite kamnolome. Ali pa na Trebeviću nad Sarajevom, kjer je plazenje sprožila sicer zakonita deponija gradbenega materiala.

"Glavni vzrok tega plazišča v naselji Čurine njive je nasip na Trebeviću, kjer nad naseljem Širokać gradijo hotele," je povedal predsednik krajevne skupnosti Širokać Armin Djono.

"Obstaja realna nevarnost, da ob slabem vremenu – in zdaj je jesen, prihajajo dež, sneg, nizke temperature, vse skupaj poči in da bo odpadni material odneslo proti mestu," opozarja Kemal Čačan iz civilne zaščite kantona Sarajevo

Odredili so evakuacijo najbolj ogroženih objektov, preseliti se mora okoli 80 ljudi.

"Te razpoke so širše od metra, dolge več kot 40 metrov in globoke pet metrov. Grozljivo je," opozarja strokovnjak za plazišča Fuad Babić.

Še bolj zapleteno je, ker gradijo in material odlagajo v entiteti Republiki Srbski, ogroženi pa so ljudje v drugi entiteti Federaciji. Scenarij, kot ga je doživela Donja Jablanica, pravijo nekateri, se zdi le vprašanje časa.

Sanacija po poplavah v BiH-u bo počasna