Ljudje, ki so ostali brez vsega, odhajajo na varnejša območja. Foto: EPA
Ljudje, ki so ostali brez vsega, odhajajo na varnejša območja. Foto: EPA
Ameriška vojska je na pomoč poslala težke transportne helikopterje chinook. Foto: EPA

Reševalci so v tekmi s časom, saj je nekatere predele Kašmirja že pobelil sneg, okoli dva in pol milijona ljudi pa zaradi porušenih hiš životari na prostem v strupenem mrazu. Pakistanska vlada je sklenila, da bo vzpostavila šotorišča, v katerih bodo našli zavetje, vendar njihove lokacije še niso znane.

Šest dni po potresu je reševalcem izpod ruševin v prizadetem mestu Balimang uspelo rešiti 18-mesečno deklico, poroča BBC.

Egeland opozarja predvsem na pomanjkanje helikopterjev in šotorov, s katerimi bi hitreje dosegli prizadete na odročnih predelih. Po navedbah premierja Pakistana reševalci sploh še niso dosegli najbolj odročnih vasi.

Očividci, ki so si posledice potresa ogledali iz zraka, poročajo, da je veliko mest povsem uničenih. Varnostne sile medtem poročajo, da sestradane množice v kašmirskih mestih ropajo tovornjake s humanitarno pomočjo.

Klic na pomoč
Na delu je okoli 40 tisoč pakistanskih vojakov in številni mednarodni reševalci, ki jim delo otežujejo uničene ceste, prekinjene telekomunikacije in porušeni daljnovodi. Pakistan pa je mednarodno skupnost pozval, naj bo bolj radodarna s pomočjo. Pozitivno je, da je sprejel tudi pomoč Indije, s katero je bil že trikrat v vojni, kar utegne otopliti odnose med državama.

Vlada je medtem prekinila reševalne operacije, saj možnosti za preživele pod ruševinami ni več. Uradno je v sobotnem potresu umrlo 23.000 ljudi, vendar se oblasti bojijo, da bo žrtev še več. Ministri so zato sklenili prenoviti gradbeni zakon, ki določa standarde gradnje poslopij. S strožjimi merili na tem področju želijo preprečiti podobne katastrofe v prihodnosti.