Dan, ki so ga Avstralci mnogokrat praznovali z družabnimi izleti na plažo in pikniki z žarom, so tudi letos zaznamovali protesti, na katerih je večtisočglava množica ljudi opozarjala na nerazčiščeno kolonialno preteklost.
26. januar zaznamuje dan, ko je Velika Britanija v zvezni državi Novi Južni Wales ustanovila kazensko kolonijo in je v Sydney priplula "prva flota" kolonistov in kaznjencev.
Številni avstralski staroselci, ki predstavljajo 3,8 odstotka od 26 milijonov prebivalcev, praznik zavračajo, saj označuje začetek krivic, ki so se začele z evropsko kolonizacijo.
V večjih avstralskih mestih se je na shodih zbralo na tisoče protestnikov, številni z zastavami avtohtonih prebivalcev, ki so državni praznik poimenovali "dan invazije".
Staroselski starešina Adrian Burragubba je z udeležbo na shodu v Sydneyju želel ljudem sporočiti, da "nam dan Avstralije ne pomeni ničesar".
Protestnik James Cummings iz Sydneyja je dejal, da to "ni pravi dan za praznovanje državnega praznika". "Eden od razlogov, zakaj danes protestiramo, je tudi to, da moramo najti primernejši dan za skupno praznovanje naroda," je povedal Cummings.
Podobni shodi so potekali v glavnih mestih drugih zveznih držav, med drugim v Melbournu v Viktoriji, Brisbanu v Queenslandu in Hobartu v Tasmaniji.
Organizator protesta v Melbournu Tarneen Onus Browne, ki predstavlja skupino Bojevniki staroselskega upora, je za postajo ABC dejal, da nočejo le spremeniti datuma praznika, ampak ga v celoti ukiniti.
"Verjamemo, da v koledarju ni dneva, ko se ne bi dogajalo nasilje," je dejal. "Želimo razbliniti mit o tej koloniji in njenem odkritju."
Sporni praznik politično razdelil Avstralce
Pred praznikom sta bila poškodovana tudi dva spomenika kolonialnim osebnostim v Melbournu, drugem največjem avstralskem mestu, ki je bilo poimenovano po nekdanjem britanskem premierju.
Kip Jamesa Cooka, ki je v 18. stoletju kartiral vzhodno obalo Avstralije, so odrezali pri gležnjih in ga prevrnili, kip kraljice Viktorije pa polili z rdečo barvo.
"Takšnemu vandalizmu v naši skupnosti ni prostora," je dejala premierka zvezne države Viktorije Jacinta Allan.
Ankete kažejo, da večina Avstralcev želi obdržati praznik skupaj z imenom, a so razdeljeni glede spreminjanja datuma.
Kljub pozivom k spremembi datuma državnega praznika s 26. januarja je vladajoča laburistična stranka, ki jo vodi Anthony Albanese, to možnost izključila. Albanese je na proslavi v Canberri dejal, da je ta dan "naša priložnost, da se ustavimo in razmislimo o vsem, kar smo dosegli kot narod".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje