Asad je na oblasti od leta 2000, ko je vodenje države prevzel od svojega očeta. Foto: EPA
Asad je na oblasti od leta 2000, ko je vodenje države prevzel od svojega očeta. Foto: EPA
Protestniki v Siriji
Protesti v Siriji so se začeli 18. marca v južnem mestu Dara. Foto: Reuters

V preteklih dveh dneh so bili v Siriji priča najbolj krvavemu obračunu s protivladnimi protestniki, ki so se na ulice podali pred petimi tedni, ko so zahtevali politične reforme, a so po nasilnem odzivu varnostnih sil začeli zahtevati tudi odstop predsednika Asada.

Asad je protestnike skušal neuspešno pomiriti z odpravo izrednih razmer in ukinitvijo zloglasnega državnega varnostnega sodišča, kjer so potekala sojenja političnim zapornikom.

Za demokratične aktiviste so to le geste brez učinka, saj varnostne sile ohranjajo svoja široka pooblastila, politični zaporniki pa še naprej ostajajo za zapahi, zato zahtevajo še ukinitev vladajoče stranke Baas in večstrankarski politični sistem.

Poziv k preiskavi nasilja
Po podatkih človekoljubnih organizacij je bilo v preteklih dveh dneh ubitih najmanj 120 ljudi. V petkovih protestih na območju Dare na jugu države in v okolici Damaska je bilo ubitih 95 ljudi, medtem ko so varnostne sile med sobotnimi pogrebnimi slovesnostmi za petkovimi žrtvami ubile 25 ljudi.

Organizacija Human Rights Watch je Združene narode pozvala k neodvisni preiskavi nasilja med petkovimi protesti. ZDA in Evropsko unijo je pozvala k uvedbi sankcij proti tistim sirskim voditeljem, ki so ukazali streljati na protestnike in so odgovorni za nasilno zadušitev protestov.

"Petek pomeni preobrat"
V nedeljo so varnostne sile med protestom v obalnem mestu Džabla ubile najmanj enega civilista. V "uporniškem" mestu Homs v osrčju Sirije so aretirali vplivnega člana manjšinske ločine alavitov Mansurja Al Alija, ki si je upal na glas spregovoriti proti nasilju varnostnih sil nad protestniki.

"Kar se je zgodilo v petek, pomeni preobrat. Režim je padel na preizkusu reform. Pogoreli so in dokazali, da so bile reforme le na papirju in ne na ulici," je bil do reform kritičen aktivist in vodja Nacionalne organizacije za človekove pravice v Siriji Amar Karubi, ki je pojasnil, da postajajo Sirci z vsakim novim dnem vse bolj nepotrpežljivi in so naveličani obljub.

"Ljudje so dali dovolj časa režimu, a ta še vedno uporablja politiko represije. Bojim se, da vsi ljudje zahtevajo padec režima," je dejal Karubi.