Kljub črnogledim napovedim Rita ni povzročila podobne katastrofe kot pred slabim mesecem orkan Katrina, vendar je nekaj mest vseeno zelo poškodovanih. Brez elektrike je ostalo dva milijona ljudi.
V Misisipiju je en človek umrl v tornadu, že v petek pa je med evakuacijo v Teksasu zgorelo 24 potnikov na avtobusu.
Rita se, zdaj kot šibkejša nevita, pomika proti notranjosti ZDA, njeni vetrovi pa pihajo le še s hitrostjo do 60 km/h. Kljub manjšemu opustošenju od napovedanega še vedno obstaja nevarnost poplav, vremenoslovci pa opozarjajo na možen pojav tornadov.
Škoda manjša od napovedi
Po prvih ocenah je škode precej manj, kot so napovedovali. Teksaški guverner Rick Perry je dejal, da je Rita v njegovi zvezni državi povzročila za osem milijard dolarjev škode. Dodal je, da so jo naftne rafinerije dobro odnesle, zato bodo kmalu obnovile proizvodnjo.
Škodo, ki jo je povzročila Katrina pred mesecem dni, so ocenili na 125 milijard dolarjev, s čimer je postala daleč najdražja naravna katastrofa v zgodovini ZDA.
Oblasti so bile nared
Ameriške oblasti so se na tokratno grožnjo po pričakovanjih odzvale učinkovito in evakuirale več kot dva milijona ljudi, takoj po najhujšem pa so začele reševanje. Na jugozahodu Louisiane so pred naraslimi vodami rešili okoli 500 ljudi, veliko pa naj bi jih še potrebovalo pomoč. Reševanje otežujejo močni vetrovi in dež.
Divjanje orkana in operacijo reševanja si je v Teksasu od blizu ogledal tudi predsednik države George Bush, ki je pohvalil tokratno pripravljenost zveznih in lokalnih oblasti.
Kolone tokrat proti Houstonu
Iz avtocest proti Houstonu, četrtemu največjemu mestu v ZDA, že poročajo o večjih zastojih. Oblasti so opozorile ljudi, naj še počakajo z vrnitvijo, saj še vedno obstaja grožnja poplav.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje