Pred napadom na Ukrajino je Rusija pokrivala 40 odstotkov potreb Evropske unije po plinu, v prihodnje pa bo dobavljala plin le še Madžarski in Slovaški.
Nehammer: Na to smo se pripravljali
Avstrijska skladišča plina so 93-odstotno polna, država pa je dobro pripravljena na prekinitev dobave ruskega plina, ki jo bo Gazprom izvedel v soboto zjutraj, je dejal avstrijski kancler Karl Nehammer.
"To smo pričakovali vse od začetka vojne v Ukrajini in smo se na položaj pripravljali," je še dejal Nehammer in dodal, da noben dom ne bo ostal brez ogrevanja.
Družba OMV je namreč sporočila, da je prejela obvestilo od pogodbene partnerice in hčerinske družbe energetskega velikana Gazprom, Gazprom Export, o zaustavitvi dobave. To naj bi bil odgovor Rusije na arbitražno razsodbo.
Arbitražno sodišče je namreč avstrijski energetski družbi OMV, ki je delno v državni lasti, v sporu z ruskim Gazpromom prisodilo 230 milijonov evrov poplačila. OMV namerava ta znesek poravnati s pobotom pri prihodnjih dobavah plina iz Rusije.
Gazprom odločitve še ni komentiral.
OMV je sporočil, da se je pripravljal na morebitno prekinitev dobave ruskega plina in da bo svojim odjemalcem še vedno dobavljal uvožen plin prek Nemčije, Italije in Nizozemske.
Avstrija je bila prva evropska država, zahodno od železne zavese, ki je začela kupovati ruski plin, saj je leta 1968, le nekaj mesecev pred sovjetsko invazijo Češkoslovaške, s Sovjetsko zvezo podpisala pogodbo o dobavi plina.
Z letom 2025 se zapira plinovod prek Ukrajine
Dobava ruskega plina v Evropo prek Ukrajine se lahko popolnoma ustavi 1. januarja 2025, ko se izteče trenutni petletni sporazum, saj se Kijev med vojno z Moskvo ni hotel pogajati o novih pogojih tranzita.
Plinovod Urengoj–Pomari–Užgorod, ki je bil zgrajen v sovjetskih časih, dovaja plin iz Sibirije prek mesta Sudža v ruski oblasti Kursk, ki je zdaj pod nadzorom ukrajinskih vojaških sil. Nato teče skozi Ukrajino na Slovaško.
Rusija je leta 2023 prek Ukrajine poslala približno 15 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja le osem odstotkov pretoka ruskega plina v letih 2018 ali 2019.
Na Slovaškem se plinovod razdeli na veje, ki vodijo na Češko in v Avstrijo.
S plinom, ki je prišel po tej tranzitni poti, so Avstrija, Madžarska in Slovaška pokrili 65 odstotkov povpraševanja po plinu. Ukrajina je že sporočila, da z začetkom prihodnjega leta ne namerava podaljšati tranzitne pogodbe, s čimer se bo prekinila dobava plina v Avstrijo in Slovaško.
Slovaška plin še vedno uvaža prek Ukrajine. Od energetskega giganta Gazprom letno uvozi približno tri milijarde kubičnih metrov plina, kar prav tako zadostuje za približno dve tretjini njenih potreb.
Madžarska ruski plin, ki zadostuje za približno dve tretjini njenih potreb, uvaža po plinovodu Turk Stream, ki poteka po dnu Črnega morja.
Večina drugih ruskih plinskih poti v Evropo je zaprta, vključno s plinovodoma Jamal–Evropa prek Belorusije in Severni tok pod Baltskim morjem.
Moskva pripravljena na sodelovanje z Berlinom
Odločitev o prekinitvi dobave plina je Moskva objavila po telefonskem pogovoru nemškega kanclerja Olafa Scholza in ruskega predsednika Vladimirja Putina. Nemčija je bila do začetka vojne v Ukrajini največji odjemalec ruskega plina.
Rusija je na pobudo Nemčije pripravljena preučiti svoje energetske pogodbe, so sporočili iz Kremlja. "Poudarjamo, da je Rusija vedno dosledno izpolnjevala svoje pogodbene obveznosti v energetskem sektorju in je pripravljena na vzajemno sodelovanje, če bo nemška stran pokazala interes za to," so sporočili iz Kremlja.
EU: Uvoz plina prek Ukrajine ni potreben
Komisarka EU-ja za energijo Kadri Simson je ob robu podnebne konference ZN-a v Azerbajdžanu dejala, da lahko vse države EU-ja, ki prejemajo plin po ukrajinski poti, vrzel oskrbe zapolnijo iz drugih virov.
"Zelo jasno smo povedali, da je na voljo alternativna oskrba in da ni nobene potrebe po uvažanja ruskega plina prek Ukrajine v Evropo," je dejala Simson.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje