Češke oblasti trdijo, da sankcije Evropske unije zoper Rusijo, ki so bile uvedene zaradi ruske invazije v Ukrajini, prepovedujejo tehniško izobraževanje državljanov Rusije.
Namestnica ministra za izobraževanje Radka Wildova je univerzam na Češkem poslala uradni dokument, v katerem je zapisala, da sankcije prepovedujejo "zagotavljanje tehnične podpore" ljudem ali organizacijam iz Rusije. Visokošolsko izobraževanje ali podpora pri univerzitetnih raziskavah bi lahko šteli kot zagotavljanje tehnične pomoči, je še zapisala po poročanju Deutsche Welle.
Univerze na Češkem so sicer večinoma avtonomne pri sprejemanju odločitev, kar v praksi pomeni, da lahko oblasti univerzam zgolj priporočijo, naj izključijo ruske študente iz določenih predmetov ali študijskih področij.
Vendar je namestnica ministra Wildova univerze po poročanju čeških medijev opozorila, da "tvegajo izgubo mednarodne kredibilnosti", če ne bodo spoštovale sankcij EU-ja.
Ruski študenti imajo številna neodgovorjena vprašanja
Češke univerze bi lahko ruskim študentom v sklopu sankcij res prepovedale študij, denimo letalstva, kibernetike, jedrske tehnologije ali nanotehnologije, navaja češka spletna stran Pes čuvaj (Hlidaci pes).
Ruski študenti, po nekaterih ocenah jih na Češkem študira približno 8500, imajo številna neodgovorjena vprašanja. Bo njihov študij dokončno ustavljen ali bodo lahko obiskovali le določene predmete? Bodo lahko zamenjali študijsko smer? Kaj se bo zgodilo z njihovim študijskim vizumom, ali bodo de facto izgnani v Rusijo?
Češka je popolnoma prekinila podeljevanje vizumov ruskim državljanom. Izjeme so dovoljene le za humanitarne razloge in kritike predsednika Vladimirja Putina, je za Deutsche Welle pojasnila tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva. Češka ima sicer dolgo tradicijo podpiranja ruske opozicije, že v Češkoslovaški so sprejeli na tisoče nasprotnikov boljševikov in v Pragi je zaživela ena največjih ruskih skupnosti v Evropi.
Danes na Češkem biva približno 100.000 Rusov in približno pol milijona Ukrajincev, med katerimi je okoli 250.000 beguncev, ki so prišli med rusko invazijo, poroča Deutsche Welle.
Tehniška univerza želi hkrati spoštovati sankcije in Rusom omogočiti študij
Češka tehniška univerza v Pragi (CTU) ima med 17.000 študenti tudi približno 800 državljanov Rusije. "Poskušamo najti način, kako spoštovati sankcije in obenem omogočiti ruskim študentom, da nadaljujejo študij," je sporočila rektorica Lucie Orgonikova in dodala, da "želijo za vsako ceno preprečiti, da bi bili študenti zaradi sankcije prisiljeni vrniti se v Rusijo".
Univerza je ruskim študentom sicer omogočila nadaljevanje študija, denimo na smereh kibernetike in letalstva, če so napisali "motivacijsko pismo", v katerem so se formalno distancirali od ruske invazije v Ukrajini. Rektorica Orgonikova zdaj sicer trdi, da to "ni bil pogoj za izjemo, ampak le ena od možnosti".
"Motivacijsko pismo" lahko v Rusiji služi kot sredstvo pregona
Njen ukaz za uvedbo "motivacijskih pisem" za študente iz Rusije in Belorusije sicer navaja, da "pismo lahko vsebuje kakršne koli dejavnosti študenta pri pomoči Ukrajini, v protivojni drži ali druge dejavnosti, ki bi ga lahko ogrozile v primeru vrnitve v domovino", poroča Pes čuvaj.
Politični analitik za vzhodno in srednjo Evropo Ivan Preobraženski, ki živi na Češkem, opozarja prav na to. Študentom, ki se javno distancirajo od Putina, v Rusiji grozi sodni pregon.
"Maksimalna kazen bi lahko pomenila do pet let zapora," je dejal, a dodal, da po njegovih neuradnih informacijah ruske oblasti te kazni še niso uporabile. "Jasno pa je, da bi 'nevarne študente' lahko doletele omejitve," opozarja Preobraženski in poudarja, da je po njegovem vedenju Češka edina država v Evropski uniji, v kateri so sankcije prizadele študente.
"Vojna je zapletla moje bivanje na Češkem"
Ruski študenti na Češkem se večinoma ne želijo vrniti v Rusijo. "Vojna je zapletla moje bivanje na Češkem. Moja smer informatike je zdaj obravnavana kot zagotavljanje tehnične pomoči Rusiji. Vsak dan čakam na odločbo o prekinitvi študija," je na začetku junija za češko spletno stran Pes čuvaj (Hlidaci pes) povedal Ilja, ruski študent fakultete za informacijske tehnologije v Brnu.
Ilja je takrat poudaril, da si nikakor ne želi vrniti v Rusijo, saj "tam nima nikogar", zato si med čakanjem na odločitev univerze prizadeva pridobiti stalno zaposlitev v podjetju, kjer je trenutno honorarno zaposlen, s tem pa tudi možnost pridobivanja delovnega vizuma. "Verjamem, da nas češka vlada ne bo želela na silo poslati domov, da bi dopolnili Putinovo vojsko," je povedal za stran Pes čuvaj.
"18-letniki niso izkušeni v birokratskih zadevah"
Ruska študentka Anastasija s Karlove univerze v Pragi, ki za rusko govorečo skupnost redno prevaja novice iz češčine, pa opozarja, da so številni študenti nervozni zaradi "motivacijskega pisma", saj se bojijo, da bo vplivalo na njihovo prihodnost na Češkem. "Nekateri nimajo pojma, za kaj sploh gre. Večina ruskih študentov je sem prišla takoj po srednji šoli, trenutno so stari 18 let, težko bi rekli, da so izkušeni v birokratskih zadevah," je opozorila študentka, ki je v Telegramovi skupini s 30.000 ruskimi uporabniki z območja Brna objavila primer vzorčnega pisma, s katerim se lahko ruski študenti distancirajo od vojne v Ukrajini.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje