Eric Trump, Donald Trump mlajši, Ivanka Trump in Donald Trump.  Foto: Reuters
Eric Trump, Donald Trump mlajši, Ivanka Trump in Donald Trump. Foto: Reuters

Newyorška pravosodna ministrica Letitia James je Trumpovo organizacijo decembra obtožila kršenja davčne in posojilne zakonodaje, in sicer skozi zavajajoče ocene vrednosti premoženja.

Kot poroča BBC, ima Trump 21 dni časa, da se zglasi na sodišču in priča pod prisego, lahko pa tudi uveljavi svojo pravico, da se o nobeni stvari ne izreče, in sicer s sklicevanjem na 5. amandma k ameriški ustavi, ki ščiti pred samoobtožbo.

Pravosodna ministrica trdi, da je našla dokaze o dvojnem knjigovodstvu Trumpove organizacije. Za potrebe pridobivanja posojil naj bi podjetje svoje premoženje na papirju napihnilo, za potrebe davčnih služb pa skrčilo. "Nikomur ne bomo dovolili, da bo oviral pravico, ne glede na to, kako mogočen je. Nihče ni nad zakonom," je sporočila po sodnikovi odločitvi.

V odzivu na sodniško odločitev so se Trump Organization za BBC odzvali z jedrnato izjavo: "Celoten sistem je koruptiven."

Trumpov odvetnik Ronald Fischetti je na zaslišanju pred sodnikom trdil, da Trump ne more dajati izjav pod prisego med civilno preiskavo, ko proti njemu poteka vzporedna kazenska preiskava tožilstva Manhattna na isto temo, če ne dobi imunitete za to, kar bo povedal. Kar bi povedal v okviru civilne preiskave, bi namreč lahko izkoristili v kazenski preiskavi. Pravnik ministrstva Kevin Wallace pa je sodnika prepričal z argumentom, da vzporedna kazenska in civilna preiskava nista nič novega ali neobičajnega.

Trump je preiskavo že predtem označil za lov na čarovnice.

Kot navaja dopisnik BBC-ja, ni jasno, ali se bo Trump dejansko zglasil na sodišču in odgovarjal na vprašanja. Najprej gotovo sledi pritožba na odločitev sodišča, ima pa Trump tudi pravico, da na vprašanja ne odgovarja. Tovrstno pravico je v podobnih okoliščinah leta 2020 že izkoristil njegov drug sin Eric Trump.