Protestnica pred venezuelsko ambasado v brazilskem glavnem mestu Brasilii. Foto: Reuters
Protestnica pred venezuelsko ambasado v brazilskem glavnem mestu Brasilii. Foto: Reuters

"Glede na prepričljive dokaze je ZDA in venezuelskemu ljudstvu jasno, da je Edmundo Gonzalez Urrutia dobil največ glasov na nedeljskih predsedniških volitvah v Venezueli," je dejal ameriški zunanji minister Antony Blinken in kandidatu opozicije čestital za uspešno volilno kampanjo.

"Zdaj je čas, da venezuelske stranke začnejo pogovore o spoštljivem, mirnem prehodu v skladu z venezuelsko volilno zakonodajo in željami venezuelskega ljudstva," je dodal zunanji minister ZDA, ki krepijo mednarodni pritisk na predsednika Madura.

Tudi Argentina in Peru sta priznala Gonzaleza za zmagovalca predsedniških volitev. "Vsi lahko brez dvoma potrdimo, da je legitimni zmagovalec in izvoljeni predsednik Edmundo Gonzalez," je danes na omrežju X zapisala argentinska zunanja ministrica Diana Mondino.

Venezuelski nacionalni volilni svet je po volitvah razglasil Madura za uradnega zmagovalca z 51,2 odstotka glasov, pri čemer še vedno ni objavil končnega seštevka ali podatkov po posamičnih volilnih okrožjih. Gonzalez naj bi prejel 44,2 odstotka glasov. Opozicija izidov ne priznava in oblastem očita volilno prevaro. Glede na svoje podatke je prepričana, da je Gonzalez prejel 67 odstotkov glasov, Maduro pa le 30 odstotkov.

Po razglasitvi Madura za zmagovalca so v več mestih po državi izbruhnili protesti, v katerih je bilo po podatkih nevladne organizacije Foro Penal aretiranih več kot 1200 ljudi, najmanj enajst pa ubitih. Opozicija je poročala o dvajsetih mrtvih in enajstih prisilnih izginotjih.

Machado in Gonzalez sta prepričana o zmagi opozicije na nedavnih volitvah. Foto: Reuters
Machado in Gonzalez sta prepričana o zmagi opozicije na nedavnih volitvah. Foto: Reuters

Machado: Ostati moramo trdni

Vodja venezuelske opozicije Maria Corina Machado je v četrtek pozvala k sobotnim protestom v vseh mestih v državi, da bi obsodili prevaro, ki je po njenih besedah omogočila ponovno izvolitev Madura.

"Ostati moramo trdni, organizirani in mobilizirani s ponosom, da smo dosegli zgodovinsko zmago," je sporočila na družbenih omrežjih. V članku za ameriški časopis Wall Street Journal pa je v četrtek zapisala, da se skriva in da "se boji za svoje življenje", potem ko je opozicija izpodbijala Madurovo sporno zmago.

Volitve v Venezueli so v svetu sicer sprožile različne odzive. Številne države po svetu so pozvale k zagotavljanju preglednosti izidov, več latinskoameriških držav je bilo ob tem kritičnih do volitev in podvomilo o izidih, ki so zmago pripisali Maduru.

Brazilija, Kolumbija in Mehika so v četrtek znova pozvale k "nepristranskemu preverjanju" izidov volitev zaradi vprašanj o legitimnosti zmage predsednika Madura. "Zelo pozorno spremljamo proces štetja glasov in pozivamo venezuelske volilne oblasti, naj nemudoma ukrepajo in javno objavijo podatke, razdeljene po voliščih," so v skupni izjavi zapisale vlade treh držav.