Družine s HIV-om okuženih libijskih otrok so prejele odškodnine v višini milijon ameriških dolarjev za vsakega izmed 438 otrok in so zato opustile zahteve po smrtni obsodbi za pet bolgarskih medicinskih sester in palestinskega zdravnika. Vplivni vrhovni pravosodni svet je nato smrtno obsodbo spremenil v dosmrtni zapor. Ker imata Bolgarija in Libija podpisan sporazum o izročanju obstaja možnost, da sestre kazen odslužijo v domovini. Željo po izročitvi je izrazil tudi bolgarski zunanji minister Ivailo Kalfin.
Sestre in palestinski zdravnik, ki je medtem dobil bolgarsko državljanstvo, so bili obsojeni zaradi domnevne namerne okužbe otrok, kar pa so obsojenci vseskozi zavračali in trdili, da so nedolžni. V priznanje naj bi jih namreč prisilili z mučenjem.
Otroci so se okužili leta 1999, obsojeni pa so vseskozi zatrjevali, da so nedolžni in da so njihovo priznanje pridobili z mučenjem. Strokovnjaki iz tujine menijo, da je bila vzrok za epidemijo v Bengaziju, ki je povzročila okužbe in smrt otrok, najverjetneje slaba higiena. 56 otrok je do zdaj že umrlo.
Vodja libijskega združenja družin otrok Idris Laga je po nakazilu odškodnin dejal, da se odrekajo smrtnim kaznim, saj so bili izpolnjeni vsi pogoji, kar je povečalo možnost za razveljavitev smrtne kazni. V skladu z islamskim pravom denarne odškodnine predstavljajo nadomestilo za smrtno kazen.
Sestre in zdravnika je libijsko sodišče na smrtno kazen obsodilo leta 2004, prejšnji teden pa je vrhovno sodišče potrdilo obsodbo.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje