Slovenija je najostreje obsodila vsakršno uporabo kemičnega orožja.

V razpravi so predstavniki držav ponovno izrazili zaskrbljenost zaradi pomanjkanja napredka v zvezi s kemičnim orožjem in pozvali Sirijo k sodelovanju z Organizacijo za prepoved kemičnega orožja (OPCW). Izrazili so tudi zaskrbljenost zaradi slabšanja varnostnih razmer v državi in poudarili, da je treba nujno rešiti odprta vprašanja.

"Ponovna uporaba tega orožja v zadnjih letih v Siriji in drugod kaže na to, da je ta grožnja še vedno aktualna za mednarodni mir in varnost. Ob hitrem razvoju dogodkov v Alepu in njegovi okolici je naša zaskrbljenost vse večja. Kemično orožje je bilo v tem mestu že uporabljeno," je dejala namestnica veleposlanika pri ZN Ondina Blokar Drobič. Ob tem je izrazila polno podporo Slovenije delu OPCW.

"Kemično orožje je življenje Sircev spremenilo v pekel," je dejal generalni direktor dokumentacijskega centra za kemične kršitve v Siriji Nidal Shikhani. Pojasnil je, da so našteli kar 262 primerov uporabe kemičnega orožja, v katerih je bilo ubitih 3423 in ranjenih približno 14.000 civilistov.

Sirija je v deklaraciji navedla, da je uničila velike količine kemičnih agentov in streliva, preden je pristopila h konvenciji o prepovedi kemičnega orožja. A tega ni mogoče neodvisno potrditi, je v razpravi dejala visoka predstavnica ZN za vprašanja razorožitve Izumi Nakamitsu. Opozorila je, da izjava Sirije glede programa kemičnega orožja ni točna in opozorila, da je v njej 19 nerešenih vprašanj.

"Slovenijo še vedno skrbi dejstvo, da po desetih letih, odkar je Sirija predložila svojo izjavo, ostaja nerešenih 19 vprašanj. Poleg tega sta se pojavili dve novi nerešeni vprašanji, kar je očiten korak v napačno smer. Sirijo pozivamo, naj izpolnjuje svoje obveznosti iz konvencije, izvaja ustrezne resolucije Varnostnega sveta in v celoti sodeluje z OPCW-jem," je dejala Blokar Drobič.

Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija je sicer podvomil o nepristranskosti dela OPCW-ja in organizacijo obtožil, da podpira interese ZDA.