Višje sodišče v Londonu je razsodilo, da lahko mama odloča, kaj se zgodi s hčerkinim truplom. Kot poroča BBC, so truplo dekleta, ki je umrlo oktobra, že prepeljali v ZDA in tam zamrznili s pomočjo kriogenske tehnologije, podrobnosti primera pa so na dan prišle šele zdaj.
Mlada Londončanka se je o kriogeniki pozanimala prek spleta v zadnjih mesecih svojega življenja. Kriogenika je postopek zamrzovanja in ohranjanja celotnega telesa v upanju, da bosta v prihodnosti mogoči oživitev in ozdravitev. Gre sicer za sporen postopek, saj nihče ne ve, ali je dejansko mogoče ljudi obuditi, ko je njihovo telo enkrat zamrznjeno. Ustanove, kjer lahko trupla ohranijo v tekočem dušiku pri zelo nizki temperaturi (pod -130 stopinj Celzija), obstajajo v Rusiji in ZDA, ne pa tudi v Veliki Britaniji, strošek zamrznitve telesa za nedoločen čas pa je okoli 43.000 evrov.
Dekle je sodniku pisalo, da si želi "živeti dlje" in si ne želi biti pokopana pod zemljo. "Prosili so me, naj pojasnim, zakaj si želim nekaj tako neobičajnega. Stara sem komaj 14 let in si ne želim umreti, a vem, da bom umrla," začenja svoje pismo. "Mislim, da dobim s kriogeniko možnost, da me ozdravijo in prebudijo - celo morda šele čez več sto let. Nočem biti pokopana pod zemljo. Hočem živeti in živeti dlje in mislim, da bodo v prihodnosti morda nekoč našli zdravilo za mojega raka in me prebudili. Želim imeti to možnost. To je moja želja."
Starši na različnih bregovih
Sodnik Peter Jackson je najstnico obiskal v bolnišnici in dejal, da ga je ganil "pogum, s katerim se je spoprijemala s svojo usodo". Kot je dejal, pri njegovi razsodbi ne gre za to, ali je kriogenika dobra ali slaba, ampak za spor med starši glede pokopa hčerkinega trupla. Starši so bili sicer ločeni, najstnica pa z očetom ni imela nobenega stika šest let, preden je zbolela. Njena mama je hčerkino željo po zamrznitvi podpirala, medtem ko je bil oče proti.
"Tudi če je zdravljenje uspešno in jo, denimo, čez 200 let obudijo, ne bo verjetno našla nobenega svojca, morda se sploh ne bo spominjala ničesar in morda se bo znašla v obupanem stanju, glede na to, da ima komaj 14 let, zbudila pa se bo v ZDA," je svoje stališče pojasnjeval oče. Čeprav si je pozneje premislil in dejal, da spoštuje hčerkino odločitev, si je zaželel, da bi lahko po hčerkini smrti videl njeno truplo, česar pa ona ni dovolila.
Kot je sporočil sodnik, je dekletova prošnja po kriogeniki edina take vrste, ki jo je obravnavalo angleško sodišče - in verjetno katero koli drugo. Jackson je še dodal, da je ta sodni primer primer, kako znanost odvetnikom postavlja nova vprašanja in da bi morala vlada v prihodnje razmisliti o "ustrezni zakonski ureditvi" kriogenskega zamrzovanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje