Stranki, sicer članici vladajoče koalicije, sta se v izjavi zavezali k medsebojni politični spravi in skupni odgovornosti za demokratično, svobodno, celovito, gospodarsko in kulturno razvito ter socialno pravično Srbijo. V uvodnem delu je zapisano, da je cilj izjave ohraniti polno ozemeljsko celovitost Srbije in zagotoviti vstop Srbije v EU, pri čemer pa izhaja iz potrebe, da mora sodelovanje strank temeljiti na preseganju preteklih sporov.
"Zato je to dogovor o politični usmeritvi celovite modernizacije države in krepitvi njenega mednarodnega ugleda in pomena, ki bo zamenjala politiko ustvarjanja novih delitev ter sporov, ki razvoj zgolj ovirajo," med drugim piše v izjavi, s katero želita stranki ponuditi temelj za narodno spravo, ki bo združila vse tiste, ki jim je resnično mar za prenovo, napredek in boljšo prihodnost za vse srbske državljane.
Po Tadićevem mnenju ima podpis izjave zgodovinski pomen in močno presega okvire klasičnega medstrankarskega sporazuma. "Gre za slovesno dejanje, ki oblikuje vrednote, zamisli in naše skupne politične cilje za prihodnost. Mi s tem sporočamo, da želimo tudi drugim odpreti pot, po kateri bi politična sprava pripeljala do narodne sprave."
Če bi Socialistična stranka Srbije po majskih predčasnih volitvah oblikovala vlado z nacionalistično Demokratsko stranko in z radikalci, po besedah strankinega predsednika Dačića Srbija danes ne bi imela vlade in ne bi bila na poti v EU. Tadić je ob tem dejal, da je trenutna vladna koalicija trdna in da je ne more ogroziti nobena stranka.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje