Trump je ta teden nadalje pospešeno predstavljal kandidate za najvišja mesta v svoji administraciji, pri čemer nabor izpopolnjuje bolj s svojimi tesnimi zavezniki in somišljeniki kot pa politiki z dolgoletnimi izkušnjami.
78-letni republikanec, ki se je zavezal, da bo "izsušil washingtonsko močvirje", je tako na nekatere položaje postavil avtsajderje in posameznike, ki ne sledijo klasični politični smeri, pri čemer so določeni kandidati zmotili tako demokrate kot republikance, ki jih bodisi skrbi neizkušenost imenovanih bodisi njihova sporna stališča.
Trumpov sin Donald Trump ml., ki naj bi igral veliko vlogo tudi pri očetovem izboru J. D. Vancea za podpredsednika, je v nedeljo v pogovoru za Fox News branil kandidate, češ da "vedo, kdo so dobri in kdo slabi fantje".
"Gre za to, da je treba mojega očeta obkrožiti z ljudmi, ki so sposobni in zvesti. Izpolnili bodo svoje obljube," je dejal. "To niso ljudje, ki mislijo, da vedo več kot neizvoljeni birokrati." Ob tem je priznal, da so nekateri kandidati "kontroverzni" in da bi lahko imeli težave pri potrjevanju v senatu. "Imamo rezervne načrte, ampak jasno je, da bomo najprej poskusili z najmočnejšimi kandidati. In jasno je, da bodo kontroverzni, ker bodo dejansko zadeve opravili."
Kandidati skeptični do ukrajinske pomoči, a izrazito proizraelski
Trumpovi kandidati vsekakor tudi niso dobra novica za Palestince in ameriške muslimane, ki so se od Joeja Bidna in Kamale Harris v glavnem obrnili zaradi neomajne podpore Izraelu v vojni v Gazi.
Trump jim je v predvolilni kampanji pihal na dušo in zagotavljal, da bo končal vojno na Bližnjem vzhodu, a glede na njegov nabor skrajno proizraelskih kandidatov na položajih, kot so mesto veleposlanika v Izraelu (Mike Huckabee), mesto veleposlanice v ZN-u (Elise Stefanik) in mesto državnega seketarja (Marco Rubio), je bolj verjetna kot rešitev dveh držav ameriško zagovarjanje priključitve Zahodnega brega Izraelu.
So pa Trumpovi kandidati bolj skeptični do nadaljnje vojaške pomoči ZDA Ukrajini, nekateri od njih, kot je denimo kandidatka za vodjo obveščevalcev Tulsi Gabbard, pa so v preteklosti izpostavljali ameriško vlogo in vlogo Nata pri vojni, zaradi česar so bili deležni ostrih internih kritik.
Medtem pa je Axios poročal o napetostih med dvema izmed glavnih Trumpovih zaupnikov, Elonom Muskom in odvetnikom Borisom Epshteynom. Musku, milijarderskemu poslovnežu ter lastniku Tesle in družbenega omrežja X, naj bi šli v nos nekateri vidnejši kandidati, ki jih je Trumpu predlagal Epshteyn, a niso po volji Musku.
Musk meni, da ima Epshteyn preveč vpliva na položaje v novem Trumpovem kabinetu, medtem ko naj bi šlo Epshteynu na živce Muskovo vmešavanje. Kot še poroča Axios, naj bi bili dolgoletni Trumpovi zavezniki zgroženi nad tem, kako je Musk nenadoma dobil tako veliko vlogo v Trumpovem ožjem krogu.
In medtem ko Musk ne potrebuje potrditve senata, saj je resor, ki mu ga je namenil Trump, nov, in torej ne spada pod okrilje vlade, pa mora veliko večino drugih kandidatov potrditi senat. In čeprav imajo v senatu večino republikanci, kar pomeni, da bi morala biti naloga lažja, pa nekateri republikanski senatorji ne skrivajo svojih pomislekov do določenih kandidatov, kot sta denimo Robert F. Kennedy mlajši za ministra za zdravje in Matt Gaetz za pravosodnega ministra, ki pa se je po številnih polemikah nazadnje v četrtek sam umaknil. Nova kandidatka za pravosodno ministrico je floridska pravosodna ministrica Pam Bondi.
Prihajajoča Trumpova administracija bo morala januarja zapolniti 4000 političnih položajev v zvezni vladi. Za položaje ministrov, namestnikov ministrov, veleposlanikov in vodij agencij je potrebna potrditev v senatu. Za preostale položaje v Beli hiši, ministrstvih in agencijah senatna potrditev ni potrebna.
Zaslišanja in potrjevanja kandidatov se običajno začnejo v začetku januarja, pri čemer morajo biti kandidati potrjeni do 20. januarja, ko Trump zasede predsedniški stolček.
Poglejmo podrobneje nekatere vidnejše kandidate.
Elon Musk, vodja službe za vladno učinkovitost
Morda najbolj sporna je vloga, ki jo bo v Trumpovi administraciji opravljal milijarder Elon Musk. Trump je lastniku podjetij Tesla in X namenil vodenje posebne službe za vladno učinkovitost, ki naj bi poskrbela za zmanjšanje izdatkov, pri čemer bo sodeloval z Vivekom Ramaswamyjem, ki se je potegoval za predsedniško nominacijo republikancev. "Skupaj bosta ta dva čudovita Američana tlakovala pot moji administraciji, da odstrani vladno birokracijo, zmanjša odvečno regulacijo, potratne izdatke in prestrukturira zvezne agencije," je sporočil Trump.
Gre za povsem novo agencijo – ironično, glede na to, da bo cilj te agencije zmanjševanje stroškov –, in ker ne gre za vladno agencijo, Musk ne potrebuje potrditve v senatu.
A bolj kot Muskovo upravljanje z vladnim proračunom kritike skrbi, kako veliko vlogo bo dejansko igral Musk v novi administraciji.
Če gre soditi po tem, kako neločljiva sta moža v teh tednih – veliko. Musk zdaj večji del časa preživi na Trumpovi floridski posesti Mar a Lago, imel naj bi ogromen vpliv na izbor kandidatov za posamezne položaje v administraciji, da bo njegova vloga presegala zgolj delovni opis nove agencije, pa priča tudi, da je Musk prisostvoval Trumpovemu klicu z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim tik po volilni zmagi. Mnogi menijo, da bi Musk dejansko lahko imel največjo vlogo pri oblikovanju Trumpove politike.
Susie Wiles, vodja kabineta Bele hiše
Izbira Susie Wiles za vodjo kabineta Bele hiše je bila prva, ki jo je Trump opravil, kar samo kaže, koliko zaupanja polaga v vodjo svojih obeh uspešnih kampanj, prvo iz leta 2016 in letošnjo. Wiles bo postala prva ženska na položaju vodje predsednikovega kabineta. 67-letni veteranski politični strateginji pripisujejo največje zasluge za Trumpovo uspešno kampanjo, pri čemer naj bi ga prav Wiles brzdala, da se ni povsem spustil z vajeti.
Velja za odlično vodjo in povezovalko, ki zna brzdati ege – celo Trumpovega. Wiles slovi tudi po tem, da raje deluje v zaodrju kot pred kamero in tudi, ko jo je Trump po zmagi povabil na oder, da spregovori, je to zavrnila.
"Susie Wiles mi je pomagala doseči eno največjih političnih zmag v ameriški zgodovini in je bila ključen del mojih uspešnih kampanj 2016 in 2020," je dejal Trump v izjavi. "Susie je močna, pametna, inovativna ter vsesplošno občudovana in spoštovana. Susie bo še naprej neutrudno delala, da bi naredila Ameriko ponovno veliko. Zelo zaslužena čast je imeti Susie kot prvo vodjo kabineta Bele hiše v zgodovini ZDA. Nobenega dvoma nimam, da bo država nanjo ponosna."
Wiles je leta 2018 delala za floridskega guvernerja Rona DeSantisa in mu pomagala do guvernerskega stolčka, zato tudi ni bila del Trumpove kampanje leta 2020. A odnos med Wiles in DeSantisom se je postopoma ohladil, Wiles pa se je vrnila k Trumpu, ki mu je nato tudi pomagala premagati DeSantisa v strankarskih volitvah.
Pete Hegseth, minister za obrambo
Pentagon je izjemno zaskrbljen zaradi imenovanja voditelja televizije Fox News in nekdanjega pripadnika posebnih enot zelene baretke Peta Hegsetha na položaj obrambnega ministra, pri čemer naj bi bil predvsem zadolžen za čistke v vrstah visokih častnikov ameriških oboroženih sil, ki niso dovolj zvesti Trumpu, je poročal MSNBC. Trump je v preteklosti večkrat dejal, da se namerava znebiti generalov, ki si prizadevajo za večjo raznolikost znotraj vojske oziroma, kot je to ubesedil Trump, "woke" generalov.
In Hegseth se v tej točki zdi pravi mož za vlogo, saj je bil v svojih intervjujih in lastni knjigi zelo jasen, da meni, da ženske ne bi smele služiti v bojnih enotah in da so moški primernejši za to vlogo. "Naravnost povem, da ne bi smeli imeti žensk na bojnih položajih. S tem nismo nič bolj učinkoviti. Nič bolj smrtonosni. Samo bojevanje je s tem bolj zapleteno," je povedal Trumpov kandidat v nedavnem podkastu s Shawnom Ryanom. Ženske lahko služijo v vojski, samo ne v posebnih operacijah, topništvu, pehoti in oklepnih enotah, je še dodal.
Hegsethovo imenovanje, za katero naj bi se Trump odločil po le nekaj dneh, naj bi po poročanju CNN-a presenetilo celo Trumpovo tranzicijsko ekipo, ki jo skrbi pomanjkanje internega preverjanja kandidata za enega najpomembnejših položajev, ki bi imel pod svojim okriljem na milijone vojakov in 800 milijard dolarjev težek proračun. Hegseth sicer nima izkušenj ne z vodenjem vojske ne z opravljanjem kake javne funkcije.
Dodatni pomisleki znotraj Trumpovega kroga so se pojavili po tem, ko se je izvedelo, da policija 44-letnega voditelja preiskuje zaradi spolnega napada, ki naj bi se zgodil leta 2017. Hegseth očitke kategorično zavrača, a naj bi ga zaradi njih vseeno Susie Wiles poklicala na zagovor, če v omari skriva"še kakšne okostnjake". Znotraj Trumpovega kroga se je namreč veliko ugibalo, ali se bo Hegseth nazadnje sam umaknil, saj več ljudi skrbi, da bi lahko na dan prišlo še več škodljivih informacij.
Matt Gaetz, nekdanji kandidat za pravosodnega ministra
Je pa svojo kandidaturo sam v četrtek umaknil eden najbolj spornih Trumpovih kandidatov, 42-letni floridski kongresnik Matt Gaetz, ki ga je novoizvoljeni predsednik videl v vlogi pravosodnega ministra. Gaetza zaradi obtožb, povezanih z uživanjem mamil, sprejemanjem podkupnin, zlorab sredstev in spolnimi odnosi z mladoletnicami, že tri leta preiskuje kongresni etični odbor. Udeleževal naj bi se namreč zabav s prostitutkami, med katerimi so bile tudi mladoletne osebe – Gaetz pa naj bi jim za usluge plačilo nakazoval kar prek plačilne platforme Venmo.
Gaetz obtožbe zanika, preiskava pravosodnega ministrstva na to temo se je končala brez obtožnice, etični odbor pa je tik pred tem, da objavi svoje preiskovalno poročilo. Gaetzevi nasprotniki v kongresu so prepričani, da je to razlog, da je Gaetz nemudoma po Trumpovi odločitvi nepreklicno odstopil s položaja kongresnika. Etični odbor zdaj nad njim nima več nobenih pristojnosti in lahko le objavi preiskovalno poročilo.
Trump naj bi po poročanju Axiosa osebno klical republikanske senatorje in jih prepričeval, naj podprejo Gaetza, za obtožbe pa so v njegovem taboru dejali, da so neosnovane. A Gaetz je zdaj sam umaknil svojo kandidaturo in pri tem kot razlog navedel, da je njegovo potrjevanje v senatu "po krivici postala distrakcija ključnemu delu tranzicijske ekipe Trumpa in Vancea".
Trump je po umiku Gaetza za novo pravosodno ministrico predlagal nekdanjo floridsko pravosodno ministrico Pam Bondi.
Tulsi Gabbard, direktorica za obveščevalne dejavnosti
Mnoge je močno zmotilo tudi imenovanje Tulsi Gabbard, nekdanje demokratske predsedniške kandidatke in nekdanje vojakinje, za vodjo obveščevalne službe.
Kritiki 43-letni nekdanji kongresnici s Havajev očitajo, da nima nobenih obveščevalnih izkušenj in da se je do zdaj v javnih izjavah večkrat postavila na stran Rusije. Gabbard, ki je na soočenju med demokratskimi strankarskimi volitvami leta 2020 povsem povozila Kamalo Harris, ki je naglo izpadla iz boja, je večkrat izpostavila škodljivo vlogo ZDA v rusko-ukrajinskem konfliktu in ignoriranje varnostnih pomislekov Rusije.
“Tej vojni in trpljenju bi se lahko zlahka ognili, če bi Bidnova administracija in Nato preprosto priznala legitimne varnostne pomisleke Rusije," je zapisala na Twitterju ob začetku ruske invazije leta 2022. Prav tako meni, da ameriška vojaška pomoč Ukrajini z antagoniziranjem Rusije ogroža svetovno varnost, ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega je v preteklosti obtožila korupcije, Trumpov odnos s Putinom pa se ji ne zdi problematičen, češ da kaže, da je Trump "pripravljen storiti vse, da se ogne vojnam".
Kritiki na obeh straneh političnega pola v ZDA zato Gabbard obtožujejo širjenja ruske propagande, medtem ko jo njeni privrženci pozdravljajo prav zaradi njenega nasprotovanja večnim vojnam ZDA. Gabbard, ki je demokratsko stranko zapustila leta 2022, meni, da je prav zaradi svoje dolgoletne vojaške službe postala skeptična do ameriških posredovanj v tujini.
Problematično se kritikom zdi tudi, da je Gabbard nasprotovala sankcijam za Iran, in njeno srečanje s sirskim voditeljem Bašarjem Al Asadom, zaveznikom Irana in Rusije, leta 2017, po katerem je dejala, da ne vidi nobene možnosti za mirovni dogovor, če se v pogajanja ne vključi tudi Asada. Demokrati so ji očitali paktiranje z "vojnim zločincem".
Gabbard je tudi kritizirala ameriški pregon ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea.
Skratka, kritiki Gabbardove menijo, da bi lahko na položaju vodje obveščevalcev Rusiji zagotovila veliko zmago, spodkopala Ukrajino, oslabila nacionalno varnost ZDA in ogrozila obveščevalne stike z zavezniki, kot navaja AP. “Gabbard, kot Gaetz, je kot ročna granata, ki samo čaka, da eksplodira," je bil kritičen nekdanji Trumpov svetovalec za nacionalno varnost John Bolton. "Republikanci, ki se vržejo na te granate za Donalda Trumpa, tvegajo lasten ugled in mesto v zgodovini.”
Kritična je bila tudi demokratska senatorka in še ena nekdanja predsedniška kandidatka Elizabeth Warren. "Si res želite, da bi imela (Gabbard) dostop do vseh skrivnosti ZDA in naših obrambnih obveščevalnih agencij, ko pa jo ima tako očitno Putin v žepu? To mora biti odločen ne," je dejala za MSNBC.
A Gabbard zagotovo je kandidatka, ki bi zatresla washingtonski status quo, je tudi dobra retoričarka, njena skepsa v ameriško vojaško doktrino je osvežujoča, s služenjem v vojski pa ima dober protiargument za kritike.
Robert F. Kennedy, minister za zdravje
Da si Robert F. Kennedy mlajši želi položaja v Trumpovi administraciji, se je začelo šušljati takoj, ko je nekdanji demokrat avgusta izstopil iz predsedniške tekme in podprl Trumpa.
Nekateri so že takrat menili, da bi lahko Kennedyjeva podpora prevesila tehtnico na stran Trumpa, saj je imel sin ubitega ameriškega senatorja in predsedniškega kandidata Roberta F. Kennedyja v javnomnenjskih raziskavah precej višjo podporo, kot jo imajo neodvisni kandidati običajno.
A Kennedy mlajši ima verjetno še precej več nasprotnikov, kot ima podpornikov – celo znotraj svoje družine, kjer je več članov, vključno z njegovo sestrično Caroline Kennedy, podprlo Joeja Bidna oz. Kamalo Harris, Kennedyjeve nazore, predvsem glede cepiv, pa označilo za "nevarne".
Če je diplomirani pravnik s svojim okoljskim aktivizmom in sodnimi boji proti velikim korporacijam na področju okoljevarstva v preteklosti pritegnil progresivnejši del ameriške javnosti, ga je skepsa do cepiv, ki se je začela že precej pred covidom, a postala izrazitejša v pandemiji, naredila za izobčenca in tarčo posmeha.
"Ljudi, ki lobirajo za varnejša cepiva, ne bi smeli marginalizirati ali diskreditirati kot proticepilce. Sem za cepiva. Vseh mojih šest otrok je cepljenih. Verjamem, da so cepiva v zadnjem stoletju rešila na stotine milijonov življenj in da je dostop do cepiv kritičnega pomena za javno zdravje. Hočem pa, da so naša cepiva kar se da varna," je poudaril Kennedy v svoji knjigi Thimerosal: Naj znanost spregovori iz leta 2015.
Mediji so Kennedyja ml. vzeli bolj za tarčo, ko je začel pridobivati podporo volivcev, zaradi česar so Bidnu naklonjeni osrednji mediji Kennedyja začeli predstavljati kot "proticepilca" in "teoretika zarot", pred volitvami pa ofenzivo še okrepili z objavljanjem nekaterih več let starih, a bizarnih zgodb, kot je denimo ta, kako je Kennedy nekoč na obali odžagal glavo mrtvega kita, kako je v Centralnem parku odvrgel truplo medvedjega mladiča in kako so mu v možganih odkrili odmrlega parazita.
A Kennedyja, pristaša telesne vadbe in zdrave prehrane, pozdravljajo tisti, ki jih skrbi za okolje in kaj vnašajo v telo - je namreč oster nasprotnik herbicidov in pesticidov ter pristaš ekološko pridelanih živil in surovega mleka.
Chris Wright, minister za energijo
Chris Wright, ustanovitelj in direktor fracking družbe Liberty Energy bo skušal izpolniti Trumpovo zavezo s kampanje, da poveča proizvodnjo fosilnih goriv, pri čemer je bil tudi eden od Trumpovih bolj udarnih kampanjskih sloganov "Drill, baby, drill" ("Vrtaj, punči, vrtaj!"). Za razliko od Kennedyja mlajšega, zagrizenega borca za okolje, za katerega je Trump dejal, da ga hoče "držati čim bolj proč od resorja energije", Wright zanika človeški vpliv na podnebne spremembe in je med drugim dejal, da ga nič ne zanima, od kod prihaja energija, "dokler je varna, zanesljiva, cenovno dostopna in izboljša naša življenja".
Pričakuje se, da bo sledil Trumpovemu nasprotovanju globalnemu sodelovanju v boju proti podnebnim spremembam, navsezadnje je podnebne aktiviste označil za alarmiste, prizadevanja demokratov za boj proti globalnemu segrevanju pa primerjal s "komunizmom sovjetskega sloga". "Podnebne krize ni, prav tako nismo sredi energetske tranzicije," je dejal lani.
Wright nima nobenih političnih izkušenj, je pa Trumpov tabor izpostavil Wrightovo delo s Pinnacle Technologies, podjetja, ki ga je ustanovil pred Liberty Energy, kot ključnega za ameriški razcvet frackinga. Wrightovo imenovanje je zmaga za industrijo fosilnih goriv. Trump se je tudi zavezal k okrepitvi proizvodnje ameriških fosilnih goriv in ni pristaš virov obnovljive energije, kot je vetrna energija.
Tom Homan, "mejni car"
62-letni Tom Homan, nekdanji direktor zloglasne Agencije za priseljevanje in carino (ICE), bo kot t. i. "car mej" zadolžen za vse oblike deportacij tujcev, ki so nezakonito v ZDA. Gre za vlogo, ki ji bo Trump zagotovo namenil veliko pooblastil, saj sta bila prav priseljevanje in varovanje južne meje ključni točki njegove predvolilne kampanje.
Trump je napovedal množične deportacije nezakonitih priseljencev v trenutku, ko se vseli v Belo hišo, in čeprav mnogi dvomijo, da je to sploh izvedljivo (Trump se sklicuje na zakon o tujih sovražnikih iz leta 1798), se zdi, da je Homan povsem pripravljen to nalogo izpolniti. Tako kot Trump tudi on širi stereotipe o priseljencih kot kriminalcih in posiljevalcih ter tistih, ki so odgovorni za porast kriminala v ZDA.
Homan je v pogovoru za televizijo CBS oktobra napovedal, da pri deportacijah ne bodo izvajali politike ločevanja družin, ki je povzročila ogorčenje v mednarodni in domači javnosti – izganjali bodo celotne družine, je dejal. V intervjuju za Fox ta teden pa je podrobneje predstavil načrt in zagotovil, da vojska ne bo lovila nezakonitih priseljencev po mestih, ampak, da bo ICE Trumpov načrt implementiral "na human način".
"To bo precizna, temeljito načrtovana in premišljena operacija, ki jo bodo izvajali možje agencije ICE, ki to počno vsakodnevno in so dobri v tem," je povedal.
Kristi Noem, ministrica za domovinsko varnost
Kristi Noem je veljala za eno glavnih kandidatk za mesto Trumpove podpredsednice, a si je 52-letna guvernerka Južne Dakote zaprla vrata do tega položaja, ko je v svoji knjigi spominov opisala, kako je ustrelila svojega neubogljivega psa, ki da ga je bilo "nemogoče zdresirati". A zgodba se s tem ni zaključila, saj je nadaljevala, da je tisti dan ustrelila tudi kozla, ki da je smrdel in bil "zloben".
Noem je bila deležna hudih kritik, in to z obeh političnih polov, saj so štirinožni ljubljenčki nedotakljiva tema. Demokratski nacionalni odbor je izpoved Kristi Noem označil za “resnično srhljivo in grozljivo", kritični so bili tudi številni zvezdniki in skupina za zaščito živali Peta, Noem pa je še vedno tarča posmeha satiričnih voditeljev.
In čeprav Noem nazadnje ni bila izbrana za podpredsedniško kandidatko, pa ji je Trump zdaj namenil vlogo ministrice za domovinsko varnost, pri čemer bo pri varovanju meje tesno sodelovala z "mejnim carjem" Homanom.
"Kristi je zelo močna, ko gre za varovanje meje," je svojo odločitev utemeljil Trump, pri čemer sicer ni jasno, od kod naj bi imela Noem konkretne izkušnje pri tem, saj Južna Dakota pač ne leži na južni meji. Je pa vseskozi zagovarjala strožjo zakonodajo priseljevanja in velja za dolgoletno Trumpovo zaveznico s podobnimi stališči, vključno z nasprotovanjem strogih ukrepov proti covidu-19.
Marco Rubio, državni sekretar
Morda še najbolj konvencionalna izbira je floridski senator Marco Rubio za državnega sekretarja, ki se ga je nekaj časa omenjalo tudi kot favorita za mesto podpredsednika. "Marco bo močan zagovornik našega naroda, pravi prijatelj naših zaveznikov in neustrašen borec, ki se nikdar ne bo uklonil našim sovražnikom," je dejal Trump o 53-letnem odvetniku kubansko-ameriškega rodu.
A zdi se, da gre zlasti pri tem položaju za kupčkanje in dobrikanje osrednji struji republikanske stranke – Rubio je bil namreč zagrizeni Trumpov nasprotnik, ki je s stisnjenimi zobmi prestopil na njegovo stran. Njegove politike vzdržujejo status quo in je del točno tistega "washingtonskega močvirja", ki naj bi ga skušal Trump izsušiti.
Odnos med Rubiem in Trumpom, kot se to dogaja kar pogosto pri novoizvoljenem predsedniku, se je sicer močno otoplil od strankarskih volitev leta 2016, ko se je Trump javno rogal Rubiu in ga oklical za "malega Marca". Rubio mu ni ostal dolžan in izpostavil, da ima majhne roke in s tem namigoval na Trumpov spolni organ.
A za časa prvega Trumpovega predsednikovanja sta zakopala bojno sekiro in se močno zbližala, pri čemer je Rubio Trumpu večkrat svetoval glede zunanje politike, ključen je bil predvsem, ko je šlo za Latinsko Ameriko, pri čemer si je prizadeval za strožje sankcije proti socialističnim režimom na Kubi in Venezueli. Je tudi eden od največjih kritikov Kitajske, zaradi česar je Peking proti njemu dvakrat uvedel sankcije.
Ko gre za rusko-ukrajinsko vojno, Rubio vztraja, da "ni na ruski strani", a se zdi na liniji s Trumpom, ko pravi, da je "realnost taka, da se bo vojna v Ukrajini končala z izpogajanim dogovorom". Rubio je bil sprva sicer glasen podpornik Ukrajine, a se je to zdaj spremenilo in je bil aprila med tistimi republikanci, ki so glasovali proti svežnju pomoči za Ukrajino, Tajvan in Izrael.
Kot velika večina republikancev in demokratov je Rubio podpornik Izraela, a je to tudi aktualni Bidnov državni sekretar Antony Blinken. Retorika med njima se tako v resnici ne razlikuje, oba zagovarjata popolno uničenje Hamasa, "pravico Izraela do samoobrambe" in obsojata propalestinske protestnike.
Elise Stefanik, veleposlanica ZDA pri ZN-u
40-letna Stefanik je odločna podpornica Izraela, ki je ostro nastopila proti univerzitetnim protestom v podporo prebivalcem Gaze, med drugim pa je javno zahtevala popolno ukinitev financiranja Agencije ZN-a za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA). Pozvala je tudi k reviziji ameriškega financiranja celotnih Združenih narodov.
In, kot je razvidno iz njenega nagovora washingtonskemu proizraelskemu think tanku Endowment for Middle East Truth ta teden, namerava kot veleposlanica v ZN-u nadaljevati svojo izrazito proizraelsko pozicijo. "Vsi vemo, da je ZN leglo antisemitizma. Vse od barbarskih terorističnih napadov Hamasa 7. oktobra – in celo že prej – je ZN znova in znova izdajal Izrael in izdajal Ameriko ter deloval kot apologet Irana in njegovih terorističnih posrednikov.”
In še: “Menim, da je svetu precej jasno, da če bi bil predsednik Trump danes v Beli hiši, se to, kar se dogaja v ZN-u, ne bi nikdar dogajalo, ker se tudi 7. oktober ne bi nikdar zgodil."
Se pa je spremenilo stališče Stefanik, ko gre za Ukrajino – če je še leta 2022 vztrajala, da je nujno, da Nato sprejme Ukrajino za članico, in zagovarjala vojaško pomoč Ukrajini, je zdaj njeno stališče precej bolj usklajeno s Trumpovim.
Linda McMahon, ministrica za izobraževanje
76-letna soustanoviteljica in nekdanja direktorica športno-zabavne organizacije World Wrestling Entertainment (WWE) McMahon je bila v prvi Trumpovi vladi vodja Uprave za drobno gospodarstvo in je donirala na milijone dolarjev njegovi kampanji. Trump je ob napovedi svojega izbora povedal, da bo McMahon "izkoristila desetletja svojih vodstvenih izkušenj ter velikega razumevanja tako izobraževanja kot podjetništva za opolnomočenje naslednje generacije ameriških študentov in delavcev".
Dolgoletna Trumpova zaveznica McMahon, ki je tudi sopredsednica Trumpove tranzicijske ekipe, je bila leta 2009 članica državnega odbora za izobraževanje Connecticuta, drugih izkušenj z izobraževanjem nima, poroča portal Politico, ki dodaja, da se prihodnja ministrica zavzema za zmanjšanje pomena univerzitetne izobrazbe pri pridobivanju dobro plačanih delovnih mest.
"Naš izobraževalni sistem mora ponuditi jasno pot do uresničitve ameriških sanj brez štiriletnih diplom. Pretvarjanje, da je fakulteta pot za vsakogar, je zastarelo," je zapisala septembra letos.
Glede osnovnošolskega in srednješolskega izobraževanja podpira javno podporo zasebnim šolam in močnejšo udeležbo staršev pri izobraževanju otrok, nasprotuje pa mandatom zvezne vlade glede zagotavljanja raznolikosti. Njeno imenovanje je presenetljivo glede na to, da je Trump med kampanjo obljubljal, da bo ministrstvo za izobraževanje ukinil.
Mehmet Oz, vodja zdravstvenih programov Medicar in Medicaid
64-letni Mehmet Oz, bolj znan kot televizijski zvezdnik Dr. Oz, bo imel pod svojim okriljem programa zdravstvenega zavarovanja za starejše (medicare) in za revne (medicaid), ki danes pokrivata kar okoli 160 milijonov Američanov.
Oz, sin turških priseljencev, je delal kot kirurg, preden je leta 2004 zaslovel v šovu Oprah Winfrey in pozneje dobil svojo lastno oddajo, The Dr. Oz Show, ki se je vrtela med letoma 2009 in 2022.
Strokovnjaki Oza kritizirajo zaradi promoviranja "škodljivih zdravstvenih nasvetov", ko gre za zdravila za hujšanje in "čudežne" preparate ter promoviranja uporabe hidroksiklorokina, zdravila proti malariji, na katero naj bi med svojim bojem z virusom prisegal tudi Trump.
V preteklosti se je večkrat zavzel za večjo privatizacijo zdravstva, prejemal je plačila za oglaševanje privatizacije Medicara in ima obsežne naložbe v zdravstvu, zato bi mu privatizacija zdravstva tudi osebno koristila.
"Morda ni zdravnika, ki bi bil bolj usposobljen in bolj sposoben kot Dr. Oz, da naredi Ameriko ponovno zdravo," je dejal Trump ob napovedi svojega kandidata. Ob tem so iz Trumpove tranzicijske ekipe sporočili, da bo Oz "tesno sodeloval s (kandidatom za ministra za zdravje) Robertom F. Kennedyjem mlajšim, ko se bosta spopadla z industrijskim kompleksom bolezni in vsemi groznimi kroničnimi boleznimi, ki jih je ustvaril".
Lee Zeldin, direktor Agencije za zaščito okolja (EPA)
Za Trumpa skrb za okolje nikdar ni bila prvobitnega pomena, še več, novoizvoljeni predsednik je večkrat ostro kritiziral aktiviste in regulacije, ki preprečujejo posege v nekatere neokrnjene, a z viri bogate naravne rezervate ZDA. In 44-letni nekdanji newyorški kongresnik Zeldin vsekakor sledi Trumpovi mantri postavljanja industrije pred naravo. Prav zato so mnogi ogorčeni nad izbiro novega vodje zvezne agencije EPA, ki skrbi, da ameriška podjetja upoštevajo okoljske regulacije.
"Zeldin bo zagotovil pošteno in hitro deregulacijo na način, ki bo sprostil moč ameriškega podjetništva in obenem ohranil najvišje okoljske standarde, vključno z najčistejšim zrakom in vodo na tem planetu," je v izjavi za New York Post povedal Trump.
Zeldin pa je medtem na omrežju X napovedal, da bodo "obnovili ameriško energetsko prevlado, oživili ameriško avtomobilsko industrijo in ZDA bodo globalni vodja na področju umetne inteligence". "Vse to bomo storili ob zaščiti dostopa do čistega zraka in vode," je dodal.
Mike Huckabee, veleposlanik ZDA v Izraelu
Na položaj veleposlanika v Izraelu Trump pošilja nekdanjega guvernerja Arkansasa in baptističnega pridigarja Mika Huckabeeja. Oče nekdanje Trumpove tiskovne predstavnice in zdajšnje guvernerke Arkansasa Sarah Huckabee Sanders, 69-letni Huckabee, je odločen zagovornik Izraela, kamor je dolga leta vodil verske turistične skupine. "Izrael in Izraelce ima rad, oni pa imajo radi njega in neutrudno bo delal za mir na Bližnjem vzhodu," je sporočil Trump.
Ampak Huckabeejev odnos do Izraela sega onkraj zgolj afinitete. Tako je med drugim dejal, da "Palestinci ne obstajajo" in da je palestinska identiteta "politično orodje, s katerim se želi Izraelu odvzeti ozemlje". Huckabee o Izraelu in Palestini govori v bibličnih terminih in zagovarja tezo, da je Izraelu zemljo namenil Bog.
Prav tako ostro nasprotuje rešitvi dveh držav, ko gre za palestinsko državo, pa pravi, da je "ogromno ozemlja zunaj Izraela" za to. Huckabee tudi nasprotuje premirju v Gazi, češ da "ni nobene utemeljenega razloga", da bi sklepali premirje s Hamasom. “To je, kot če bi se med drugo svetovno vojno skušal pogajati z nacisti – preprosto se ne. Premagaš jih. Izkoreniniš jih,” je dejal avgusta v pogovoru za NewsNation.
Kot piše portal Mondoweiss, je tako zelo verjetno, da bo Huckabee kot veleposlanik v Izraelu zagovarjal popolno uničenje Palestine, okrepitev vojaških akcij v Gazi ter priključitev Gaze in Zahodnega brega Izraelu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje