Dostop do javnih krajev bodo od ponedeljka tako imeli le tisti, ki bodo imeli dokazilo o cepljenju ali prebolelosti covida-19, ne pa tudi tisti, ki so zgolj testirani. Kdor ni cepljen, bo lahko svoj dom zapustil le zaradi nujnih opravkov, odhoda v službo, za sprehod ali obisk zdravnika. Novi ukrepi pa ne bodo veljali za šole, kjer bo pouk ob testiranju potekal kot doslej, je zagotovil Schallenberg. Odločitev o zaprtju bo sprva veljala deset dni, zadeva pa približno dva milijona ljudi.
"Solidarnosti z necepljenimi ne sme biti"
Premier se je za nove ukrepe odločil po pogovorih z deželnimi glavarji vseh devetih zveznih dežel. V državi je trenutno polno cepljenih 65 odstotkov ljudi, kar je ena najnižjih stopenj v zahodni Evropi. Država se trenutno v četrtem valu spopada z rekordno visokim številom okužb.
Schallenberg je zaprtje države za necepljene napovedal že v petek. Takrat je dejal, da si želi zaprtje za necepljene po vsej državi, ne zgolj po posameznih deželah, kjer so se ponekod za ta ukrep že odločili. Gre predvsem za to, da bo dostop do javnih krajev omejen zgolj na tiste, ki bodo imeli dokazilo o cepljenju ali prebolelosti, ne pa tudi tistim, ki bi bili zgolj testirani.
Omejitve, ki so lani veljale za vse, bodo zdaj veljale zgolj za tiste, ki niso cepljeni. Splošnega lockdowna oz. zaprtja in s tem solidarnosti z necepljenimi pa tokrat ne bo in ga ne sme biti, je zatrdil avstrijski kancler. Necepljeni ne bodo preložili odgovornosti na cepljene, je še dodal. Izrazil je sicer razočaranje, ker bo moralo priti do teh ukrepov. Cepiva proti covidu-19 je namreč na voljo dovolj, tudi za tretji oziroma poživitveni odmerek, je dodal.
Policija načrtuje posebne patrulje, ki bodo nadzorovale spoštovanje predpisov. Tisti, ki bodo kršili ukrepe, tvegajo kazen 500 evrov, tisti, ki bodo zavrnili sodelovanje pri nadzoru spoštovanja ukrepov, pa 1450 evrov kazni.
Cilj novih ukrepov je povečati pripravljenost za cepljenje in zmanjšati socialne stike za približno 30 odstotkov, je dejal zdravstveni minister Wolfgang Mückstein.
Necepljeni so se že do zdaj spoprijemali s strogimi omejitvami, ki so začele veljati na začetku novembra. Na delovnem mestu je veljalo pravilo 3G oziroma PCT, v javnem življenju pa pravilo 2G oziroma PC.
Zanimanje za cepljenje počasi raste
Zaostrovanje ukrepov proti necepljenim v Avstriji sicer počasi kaže rezultate in pripravljenost za cepljenje se povečuje. V prvih desetih dneh po uvedbi pogoja PCT na delovnih mestih so v Avstriji izvedli okoli 420.000 cepljenj, je sporočilo ministrstvo za zdravje. V desetih dneh pred tem so cepili le 157.000 ljudi.
Od 1. novembra je sicer večji del ‒ 235.000 ‒ odpadel na cepljenja s poživitvenim odmerkom. S prvim odmerkom se je cepilo 123.000 ljudi, 64.000 pa z drugim. Polno zaščitenih je sicer v državi okoli 65 odstotkov prebivalstva.
Epidemiološka slika v državi je sicer še naprej zelo skrb vzbujajoča.
V Nemčiji presegli mejnik pet milijonov okužb
Nemčija je v preteklih 24 urah potrdila 33.498 novih okužb z novim koronavirusom, so sporočili z inštituta Roberta Kocha (RKI). Skupno število primerov okužb je v državi tako preseglo pet milijonov. Sedemdnevna stopnja incidence na 100.000 prebivalcev je dosegla 289,0, kar je nov rekord.
Medtem se v državi nevarno krepi tudi pritisk na bolnišnice. Politiki in predstavniki zdravstva opozarjajo Nemce, da jih lahko zaradi velikega števila novih primerov okužbe čakajo težki tedni. Politični voditelji se bodo sestali v četrtek, da bi določili, kako bodo posodobili svoj pristop v boju proti pandemiji covida-19.
Nekatere zvezne dežele protikoronske ukrepe medtem že zaostrujejo. Predvsem se krepi pritisk na necepljene. V Berlinu bo tako od ponedeljka ob vstopu na javna mesta, kot so bari in restavracije, telovadnice, gledališča in frizerski saloni, treba predložiti dokazilo o cepljenju ali prebolelosti covida-19. Gre za uvajanje sistema, ki ga v Nemčiji označujejo s kratico 2G, pri nas pa PC. Negativen test bo po novem zadostoval le za osebe, ki se iz zdravstvenih razlogov ne smejo cepiti, in za mladoletne.
Precepljenost v Nemčiji je relativno nizka, polno cepljenih je manj kot 70 odstotkov Nemcev.
Nizozemska policija na protestih proti covidnim ukrepom aretirala 15 ljudi
Na severu Nizozemske so se v soboto zvečer na protestih proti ponovni uvedbi strogih covidnih ukrepov in omejitev protestniki spopadli s policisti. Policija je sporočila, da so aretirali 15 protestnikov.
Na trgu v središču mesta Leeuwarden se je zbralo več sto ljudi, ki so protestirali proti ponovni uvedbi strogih covidnih ukrepov, v skladu s katerimi se morajo bari in restavracije zapreti ob 20. uri. Protestniki so pili in peli na stopnicah sodišča, je poročala nizozemska televizija NOS.
Na Nizozemskem so v soboto začeli veljati novi strogi ukrepi za zajezitev pandemije covida-19, ki bodo po besedah premierja Marka Rutteja veljali najmanj tri tedne. Usmerjeni so predvsem v odpiralni čas restavracij in trgovin ter prepoved ogledov športnih dogodkov v živo, da bi zajezili rekordno porast okužb z novim koronavirusom.
Pristojne oblasti zagotavljajo, da so omejitve javnih zbiranj in gibanja potrebne zaradi visoke stopnje okužb in preobremenjenosti zdravstvenega sistema. Gostinski lokali in supermarketi se morajo zapreti ob 20. uri, vse druge trgovine že ob 18. uri. Znova uvajajo pravilo vsaj 1,5 metra medsebojne razdalje. Nizozemci bodo znova delali od doma, na dan pa jih bodo lahko obiskale največ štiri osebe. Na športnih dogodkih ne bo gledalcev, šole pa ostajajo odprte.
Množični protesti zaradi novih strogih ukrepov so v petek potekali tudi v Haagu, kjer so se prav tako sprevrgli v nasilje. Pridržanih je bilo najmanj pet protestnikov.
V požaru v bolgarski bolnišnici umrli trije covidni bolniki
V požaru, ki je sredi četrtega vala pandemije covida-19 ponoči izbruhnil na covidnem oddelku bolnišnice v Slivenu na jugovzhodu Bolgarije, so umrli trije covidni bolniki. Požar je izbruhnil v sobi na covidnem oddelku bolnišnice v četrtem nadstropju.
"Najverjetnejši vzrok za požar je goreča cigareta enega od pacientov," so sporočili z ministrstva za zdravje. Bolgarske bolnišnice, ki so pogosto slabo vzdrževane, so preobremenjene zaradi priliva bolnikov s covidom-19.
Bolgarija, ki ima v EU-ju najnižjo stopnjo precepljenosti proti covidu-19, se v razmerah politične nestabilnosti spopada z doslej najbolj smrtonosnim valom pandemije. V državi sicer danes že tretjič letos potekajo parlamentarne volitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje