Nasprotno, kot poroča avstrijska tiskovna agencija APA, se bo v večini lokalov kadilo tudi v prihodnje. Približno dve tretjini od skupno 70.000 avstrijskih gostinskih lokalov sta namreč večji od 80 kvadratnih metrov in jih že v osnovi sestavlja več prostorov. Od tega jih je imelo 73 odstotkov, kar je približno 33.000, že zdaj ločene prostore za kadilce.
Od 11.500 manjših lokalov, katerih površina ne presega 50 kvadratnih metrov in katerih lastniki sami odločijo, ali se bo v njih kadilo ali ne, jih bo večina - približno tri četrtine - še naprej dovolila kajenje.
Kajenje ostaja v 2/3 lokalov
Ostaja okoli 14.000 srednje velikih lokalov, velikih od 50 do 80 kvadratnih metrov, od katerih jih je sprva velika večina napovedovala prilagoditve in vzpostavitev posebnih kadilskih prostorov. Po zadnjih podatkih se je za to možnost na koncu odločila približno polovica, polovica pa jih je izbrala prepoved kajenja, večina zaradi visoke cene gradbenih posegov.
Po ocenah avstrijske gospodarske zbornice se bo tako še naprej kadilo v približno 48.000 lokalih, cigaretnega dima pa ne bo več v 22.000 lokalih. Ravno obratno pa velja za delež kadilcev v Avstriji, kjer redno kadi približno tretjina ljudi. V Sloveniji kadi dobra četrtina ljudi.
Podoben sistem kot v Avstriji po poročanju velja še na Poljskem in v Bolgariji, medtem ko je v Sloveniji precej strožji, saj je pri nas kajenje v zaprtih prostorih gostinskih lokalih prepovedano.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje