Madžarski generalni direktorat za upravljanje voda je sporočil, da je Donava v sredo zvečer dosegla vrh pri 6,93 metra, kar je sicer manj od 8,91 metra, ki so jih izmerili maja leta 2013, ko so srednjo Evropo zajele katastrofalne poplave.
Čeprav letošnje poplave niso povzročile večje škode, pa strokovnjaki opozarjajo, da bi se lahko zaradi podnebnih sprememb v prihodnosti pojavljale pogosteje v tem obdobju leta.
"Če pogledamo širšo sliko, lahko vidimo, da se zimske padavine povečujejo in z dvigom temperatur bomo videli manj snega, ki se lahko poleg tega tudi prej stopi," je povedala raziskovalka podnebja Anna Kis. "Tako lahko domnevamo, da bi se v prihodnosti poplave zaradi tajanja snega, ki so se običajno pojavljale spomladi, zgodile prej, morda v zimskih mesecih," je še pojasnila.
Sneg se je že stopil
Na vodni upravi so sporočili, da je gladina Donave v decembru zadnjič presegla šest metrov leta 1987, a takrat ni poplavila nasipnih cest.
"V pritokih Donave je bilo veliko padavin, sneg pa se je zaradi milega, a mokrega vremena stopil, zato so se poplave zgodile prej," so zapisali in dodali, da ponovnih poplav spomladi ni mogoče izključiti.
Redke prizore zgodnjezimskih poplav so izkoristili prebivalci in turisti, ki so se sprehajali ob reki in si ogledovali pljuskanje valov na nabrežje pod poslopjem parlamenta. "Spomnim se velikih poplav, vendar ne decembra. Decembra je Donava zamrznila. Spomnim se časov, ko sem bil zelo mlad in je bilo treba led okoli Verižnega mostu razbijati z eksplozijami," je povedal Miklos.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje