Od 110 novinarjev jih je 67, eden več kot v letu 2014, umrlo zaradi svojega novinarskega dela, pri preostalih ubitih novinarjih pa motiva ni bilo mogoče natančno določiti.
Najbolj nevarna ostaja Sirija
Po podatkih Novinarjev brez meja je bilo letos poleg omenjenih 110 ubitih še 27 t. i. državljanskih novinarjev in sedem medijskih sodelavcev. Kar 40 odstotkov novinarjev so ubili skrajneži iz vrst Islamske države ali Al Kaide.
Najnevarnejša država za novinarje je bila letos znova Sirija, čeprav se je število ubitih novinarjev tam zmanjšalo - z 19 na 16, najbolj črno leto je bilo 2012 z 37 žrtvami med novinarji. A to je mogoče pojasniti z dejstvom, da v Siriji deluje vse manj novinarjev; tuji mediji tja skorajda ne pošiljajo več svojih sodelavcev.
Sedem držav z več kot 5 ubitimi novinarji
Nova na seznamu nevarnih držav za novinarje je Francija, in sicer izključno zaradi napada islamskih skrajnežev na uredništvo satirične revije Charlie Hebdo v začetku leta. Najmanj po pet novinarjev je bilo ubitih še v Iraku, Braziliji, Bangladešu, Jemnu in Južnem Sudanu.
Nevladna novinarska organizacija Odbor za zaščito novinarjev (CPJ) je medtem v svojem poročilu zapisala, da je bilo letos po svetu med opravljanjem dela ubitih 69 novinarjev oziroma osem več kot leto prej.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje