Direktor kliničnega centra v Mitrovici Zlatan Elek je za srbski portal televizije N1 povedal, da je poškodbe zaradi šokbomb, solzivca in udarcev sicer utrpelo več kot 53 ljudi, tri izmed njih pa so obdržali na zdravljenju v bolnišnici.
Državni sekretar na obrambnem ministrstvu v Beogradu Nemanja Starović je za srbsko javno radiotelevizijo dejal, da sta strelni rani utrpela dva Srba.
Med ranjenci je tudi nekdanji predsednik občine Zvečan Dragiša Milović, ki je utrpel poškodbe prsnega koša, navaja srbska radiotelevizija RTS.
Kfor je prek Twitterja potrdil, da je bilo v Zvečanu danes ranjenih okoli 25 italijanskih in madžarskih pripadnikov kontingenta, ki so med spopadi utrpeli zlome in opekline. Euronews je kasneje poročal, da so trije v kritičnem stanju.
V spopadih so poškodbe utrpeli tudi pripadniki Kforja. Kot je sporočil italijanski zunanji minister Antonio Tajani, je bilo v Zvečanu ranjenih 11 italijanskih vojakov.
Nato obsoja napade
Tudi Nato je medtem obsodil "neizzvane napade na enote Kforja". Kot so zapisali, se mora nasilje nemudoma končati. "Vse strani pozivamo, naj se vzdržijo dejanj, ki še povečujejo napetosti, in začnejo dialog. Kfor bo sprejel vse potrebne ukrepe za ohranitev varnega okolja in še naprej deloval nepristransko v skladu s svojim mandatom," so še sporočili iz zavezništva.
Slovenski vojaki niso sodelovali v današnjem posredovanju enot Kforja na severu Kosova, v katerem je bilo poškodovanih približno 25 pripadnikov misije Nata, so za STA potrdili v Slovenski vojski (SV). Pripadniki slovenskih oboroženih sil sicer delujejo v tem delu Kosova in nadaljujejo opravljanje nalog v skladu z mandatom.
Na Kosovu v okviru misije Nata po podatkih Kforja trenutno deluje 97 pripadnikov SV. Pripadniki slovenskih sil so tam prisotni od januarja leta 2000.
Nemirno ves dan
Več sto Srbov se je danes zbralo pred občinskimi poslopji v Zvečanu, Leposaviću in Zubinem Potoku na severu Kosova, kjer so zahtevali umik kosovske policije in novoizvoljenih županov, etničnih Albancev.
Srbi na severu Kosova se niso udeležili aprilskih lokalnih volitev in nočejo sprejeti albanskih novoizvoljenih županov v občinah, kjer Srbi predstavljajo več kot 95 odstotkov prebivalstva, poroča kosovski portal Kosovo Online.
Zbrani pred občinsko stavbo v Zvečanu so zahtevali umik specialnih enot kosovske policije. Med drugim naj bi vzklikali, naj odidejo in "to je Srbija" ter na eno izmed policijskih vozil izobesili srbsko trobojnico.
Uslužbenci tamkajšnje upravne enote so zjutraj prebili kordon Kforja in prišli do občinske stavbe, a jih je nato na vhodu ustavila policija. Ob poskusih vdora v stavbo je proti njim uporabila solzivec.
"Pred občinsko stavbo v Zvečanu so protestniki z nasiljem in solzivcem poskušali mimo varnostnih kordonov nasilno prodreti v občinsko stavbo, zato je bila policija prisiljena z zakonitimi sredstvi, kot je solzivec, ustaviti protestnike in spraviti položaj pod nadzor," je v izjavi po navedbah srbskega portala televizije N1 sporočila kosovska policija.
Malo pred 17. uro popoldne se je v Zvečanu zgodil nov incident, potem ko so pripadniki Kforja poskušali razgnati skupino protestnikov in jih pripraviti do tega, da se umaknejo od vozil kosovske policije. Pri tem so uporabili solzivec in številne šokbombe, protestniki pa so jim odgovorili s kamenjem in steklenicami, navaja N1.
Vodja stranke Srbska lista Goran Rakić je po poročanju srbskih medijev sporočil, da imajo Srbi v Zvečanu dve zahtevi: da po njihovih besedah nelegitimni župani odidejo in da se pripadniki specialnih enot kosovske policije umaknejo iz občinskih stavb in s severa Kosova sploh.
V Leposaviću bodeča žica okoli občinske stavbe
V Leposaviću je bilo čez dan dokaj mirno, vendar napeto, okoli občinske stavbe pa so kosovske sile postavile bodečo žico. Medtem so zbrani v Zubinem Potoku ogorčeni spraševali, "kakšna je to demokracija". Tamkajšnji župan Izmir Zeqiri je dejal, da se bo po srečanju z ameriškim veleposlanikom na Kosovu Jeffreyjem Hovenierjem odločil, ali bo odšel v svojo pisarno v občini ali ne, navaja Kosovo Online.
Protestniki v Zubinem Potoku so se nato popoldne začeli razhajati, potem ko so jim sporočili, da Zeqirija danes ne bo v pisarno. Znova naj bi se zbrali jutri zjutraj, navaja N1.
Na današnje dogajanje na severu Kosova se je med drugim odzval ruski zunanji minister Sergej Lavrov. "V središču Evrope se pripravlja velika eksplozija. Prav tam, kjer je leta 1999 Nato izvedel agresijo na Jugoslavijo, kršil vsa mogoča načela helsinške sklepne listine in dokumentov Ovseja," je dejal prvi mož ruske diplomacije.
Na severu Kosova so v petek izbruhnili nemiri, ko so srbski prebivalci poskušali županom, etničnim Albancem, preprečiti vstop v občinske stavbe v Zubinem Potoku, Leposaviću in Zvečanu. Kosovska policija je novim županom pomagala prevzeti položaje, pri tem je uporabila solzivec in šokbombe. Najmanj deset ljudi je bilo poškodovanih.
Zaradi nemirov je predsednik Srbije Aleksandar Vučić zvišal stopnjo pripravljenosti srbske vojske na najvišjo raven. V Beogradu so ob tem Kfor obtožili, da ne opravlja svojega dela. Več držav in EU so kritizirali uporabo sile kosovskih sil in pozvali k umiritvi napetosti.
Kosovski premier Albin Kurti je medtem v nedeljo izjavil, da Priština razume zaskrbljenost svojih mednarodnih partnerjev, vendar bi vsaka druga možnost pomenila neizpolnjevanje ustavnih obveznosti. Ob tem je Srbe na severu Kosova pozval, naj sodelujejo z novimi župani in njihovimi kabineti, ki da bodo "večetnični, večkulturni in večjezični".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje