Častna straža s krsto Jimmyja Carterja. Foto: Reuters
Častna straža s krsto Jimmyja Carterja. Foto: Reuters

Washingtonsko katedralo je napolnilo približno 3000 žalujočih, med njimi so bili tudi poleg sedanjega predsednika Joeja Bidna prisotni tudi vsi še živeči nekdanji ameriški predsedniki. Carterjevo krsto, zavito v zastavo, je častna straža do katedrale prinesla iz Kapitola, kjer je njegovo truplo ležalo dva dni.

Vnuk pokojnega predsednika Joshua Carter se je na začetku slovesnosti svojega dedka spomnil kot človeka, ki ga je navdihovala krščanska vera. Večino svojega življenja je ob nedeljah poučeval verouk, kot prostovoljec gradil hiše in se – kjer koli je videl priložnost – boril za mir na svetu. "Ljubil je ljudi," je dejal vnuk.

Carter je na ameriških volitvah leta 1976 premagal republikanskega predsednika Geralda Forda, med nekdanjima političnima tekmecema pa se je spletlo trajno prijateljstvo, Carter pa je po Fordovi smrti leta 2006 govoril na njegovem pogrebu.

Fordov sin Steven je na pogrebni slovesnosti prebral nagovor, ki ga je za Carterja napisal njegov oče. "Nisem mogel vedeti, da bo izid tistih volitev leta 1976 prinesel eno mojih najtrdnejših prijateljstev," je očetove besede povzel Ford.

Zdajšnji predsednik ZDA Joe Biden. Foto: Reuters
Zdajšnji predsednik ZDA Joe Biden. Foto: Reuters

Biden posvaril pred širjenjem sovraštva

Predsednik Joe Biden, ki je kot prvi senator podprl Carterjevo kandidaturo za predsednika, je v svojem nagovoru posvaril pred širjenjem sovraštva in zlorabe moči. "Naša dolžnost je, da sovraštvu ne damo varnega zatočišča in da se zoperstavimo (...) največjemu grehu med vsemi, zlorabi moči," je dejal.

Pohvalil je Carterjev značaj in njegovo delo tako med predsedovanjem kot po njem. "Vsaka minuta našega časa na zemlji je pomembna, to je definicija dobrega življenja," je nadaljeval in ljudi spodbudil, naj preučujejo moč Carterjevega zgleda. Končal je z izjavo, da pogreša svojega prijatelja, in se zahvalil družini Carter, da ga je delila s svetom.

Carter je pred štirimi leti dolgoletnega prijatelja Bidna prosil, naj ima na njegovem pogrebu slovesni govor.

Carterju se je poklonilo več deset tisoč Američanov

Pogrebne slovesnosti se je udeležil tudi novoizvoljeni predsednik Donald Trump, ki se je ob prihodu z ženo Melanio rokoval s svojim nekdanjim podpredsednikom Mikom Penceom, s katerim se je sprl, potem ko Pence ni želel privoliti v Trumpove poskuse razveljavitev volitev.

Trump je sedel poleg nekdanjega predsednika Baracka Obame, pogrebne slovesnosti so se udeležili tudi George W. Bush z ženo Lauro ter Hillary in Bill Clinton.

Med žalujočimi so bili tudi kanadski premier Justin Trudeau, novoizvoljeni podpredsednik J. D. Vance in Bidnov sin Hunter Biden. Prisotna je bila tudi podpredsednica Kamala Harris z možem in nekdanji podpredsednik Al Gore.

Carterju se je v zadnjih dveh dneh v rotundi Kapitola poklonilo več deset tisoč Američanov.
Po slovesnosti bodo Carterjeve posmrtne ostanke vrnili v njegov rojstni kraj Plains, kjer je po odhodu iz Bele hiše živel 44 let in kjer je bil sedež njegovega diplomatskega in dobrodelnega dela, med drugim tudi organizacije Habitat for Humanity.

Današnji dan je po ukazu predsednika Bidna v ZDA dan žalovanja. Zastave na vseh zveznih stavbah so skupno 30 dni izobešene na pol droga, zaprte pa so tudi nekatere zvezne službe, med njimi poštni uradi.