Mugabe je na svojem zadnjem predvolilnem zborovanju opoziciji ponovno ponudil možnost pogovorov. Foto: EPA
Mugabe je na svojem zadnjem predvolilnem zborovanju opoziciji ponovno ponudil možnost pogovorov. Foto: EPA
Zimbabve je v zadnjih letih v hudi gospodarski krizi. Inflacija v državi naj bi bila več kot dvomilijonska. Foto: EPA
Volitve v turobnem vzdušju

Evropska komisija je današnji drugi krog označila za farso in napovedala, da ne bo spoštovala ne veljavnosti ne legitimnosti rezultatov. "Današnje volitve so farsa. Volitve so prazne in rezultati bodo enako prazni in brez pomena," je dejala tiskovna predstavnica Evropske komisije. Zunanji ministri skupine G8 so se na srečanju v Kjotu strinjali, da mednarodna skupnost ne more sprejeti vlade, ki ne predstavlja volje svojih ljudi.

Tsvangirai se je odpovedal kandidaturi
Edini tekmec Mugabeja, ki Zimbabveju vlada že 28 let, Morgan Tsvangirai se je zaradi nasilja in ustrahovanja njegovih privržencev v nedeljo umaknil iz predsedniške tekme in se zatekel na nizozemsko ambasado v Harareju. Vodja opozicijskega Gibanja za demokratične spremembe (MDC) Tsvangirai je marca v prvem krogu po podatkih uradne volilne komisije, ki je rezultate objavila z zamudo, dobil več glasov kot Mugabe, a ne dovolj (polovico), da bi slavil, zato je bil potreben drugi krog. Od prvega kroga volitev je bilo po podatkih MDC-ja ubitih 86 njihovih privržencev, okoli 200.000 pa jih je milica pregnala iz njihovih domov.

Volišča so se odprla ob 7. uri po srednjeevropskem času, zaprla pa so se ob 19. uri. Svoj glas je lahko na okoli 9.000 voliščih oddalo 5,9 milijona volivcev. Glasovnice so začeli preštevati takoj po zaprtju volišč, a prvih izidov vseeno ne gre pričakovati pred soboto.

Mugabe obtožuje London in Washington
Na črnem trgu v Zimbabveju se kot za med prodajajo članske kartice Mugabejeve Zanu-PF stranke. Ljudje so prepričani, da jih bodo ubranile pred napadi milice. Vlada je za nasilje obtožila MDC. Policija je Veliko Britanijo in ZDA obtožila, da podpirata načrte opozicije, da bo motila potek volitev. Mugabe je ob tem izjavil, da ni v sporu z Britanci, temveč s tistimi, ki živijo na Downing Street 10, uradni rezidenci premierja Gordona Browna. "Nekdo bi moral izgnati demone na Downing Street 10."

Tsvangiraijev umik "neveljaven"
Kljub umiku Tsvangiraija je drugi krog potekal, saj želi z volitvami Mugabe legitimirati svoj naslednji predsedniški mandat. Zavrnil je pozive številnih afriških voditeljev, naj jih preloži. Pravosodni minister Patrick Chimanese je sporočil, da odstop Tsvangiraija ni veljaven, saj bi moral od kandidature odstopiti vsaj tri tedne pred volitvami.

Mugabe zavrača pozive voditeljev
Mugabeja so k preložitvi volitev in pogajanju z opozicijo med zadnjimi pozvali tudi voditelji Nigerije, Južnoafriške razvojne skupnosti (Sadc) in Afriške unije. Mugabe je napovedal, da se bo udeležil vrha AU-ja v Egiptu naslednji teden, a AU opozoril, da "nam nima nobene pravice diktirati, kaj naj bi naredili s svojo ustavo in kako naj vladamo svoji državi".

Vlada ne izključuje pogovorov
Dolgoletni predsednik Zimbabveja pogajanj z opozicijo ni izključil. "Če bomo zmagali, kar verjamem, da bomo, seveda ne bomo arogantni, bomo plemeniti in rekli, sedimo skupaj in se pogovorimo," je zatrdil 84-letni predsednik. Tsvangirai je možnost pogovorov zavrnil in vojsko obtožil, da bo ljudi prisilila k udeležbi na volitvah. Današnji volilni dan je v odprtem pismu opisal kot "dan ponižanja in sramote. To danes niso volitve. To je še en tragičen dan v zgodovini našega naroda". Svoje privržence je pozval, naj se udeležijo drugega kroga, da bi se izognili nadaljnjemu nasilju.

T. V.

Volitve v turobnem vzdušju