Vučič je poudaril, da je na Hrvaškem danes malo Srbov, ker je bil nad njimi storjen hud zločin, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. "Zato je pomembno, da smo Srbi zbrani in da ne obupamo ter da povemo, kaj se je zgodilo," je dodal. Pri tem je bil kritičen do nekaterih sil, ki jim je očital, da niso nikoli želele priznati, da je bila Nevihta največje etnično čiščenje po letu 1945.
Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik pa je operacijo Nevihta označil za "skupen zločinski podvig Hrvaške in ZDA proti nemočnemu srbskemu ljudstvu". Ob tem je Washington označil za sovražnika Srbov.
28. obletnica operacije
Na Hrvaškem je 5. avgust eden največjih državnih praznikov, s katerim predvsem slavijo zmago in obujajo spomine na vojaško operacijo Nevihta, s katero se je leta 1995 končala vojna na Hrvaškem. Takrat so med 4. in 7. avgustom osvobodili veliko večino državnega ozemlja, ki so ga leta 1991 zasedli srbski uporniki in nasprotniki hrvaške državnosti.
Z Nevihto je Hrvaška dokončno porazila srbske sile na Hrvaškem in si povrnila več kot 10.000 kvadratnih kilometrov svojega ozemlja med Petrinjo in zaledjem Šibenika. Zmaga je po številnih ocenah odprla tudi pot za mirno reintegracijo vzhodne Slavonije, ki so jo prav tako leta 1991 zasedle srbske sile.
Po hrvaških virih je med Nevihto državo zapustilo okoli 90.000 hrvaških Srbov. Enako je ocenilo tudi Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Na Hrvaško naj bi se jih po vojni vrnilo le nekaj deset tisoč.
Srbija, ki se obletnice spominja z dnevom spomina na trpljenje in pregon Srbov med Nevihto, je operacijo že deveto leto praznovala skupaj z Republiko Srbsko, a tokrat prvič v tej entiteti v BiH-u. Po srbskih podatkih naj bi bilo sicer med Nevihto in po njej iz Hrvaške pregnanih 220.000 Srbov, pogrešanih in ubitih pa okoli 1960.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje