Haaški tribunal je polkovnika Mileta Mrkšića spoznal za krivega umora, mučenja in krutih dejanj, zato ga čaka 20-letna zaporna kazen. Major Veselin Šljivančanin bo moral zaradi pomoči pri mučenju v zapor za pet let, tretji častnik, kapetan Miroslav Radić, pa je oproščen vseh obtožb. Vsi trije častniki so se pred tem izrekli za nedolžne.
Iz bolnišnice v smrt
Vsi trije so se pred sodiščem znašli zaradi množičnega poboja na farmi Ovčara. V vukovarsko bolnišnico se je po padcu mesta, novembra leta 1991, zateklo več sto beguncev, ki so upali, da bodo ob pomoči mednarodnih opazovalcev evakuirani. Begunce, med njimi je bilo največ Hrvatov, so nato srbske sile na silo strpale na avtobuse in jih odpeljale na samotno farmo, kjer so jih mučili, najmanj 264 pa jih je tudi umrlo. Njihova trupla naj bi na kraju zločina v množičnem grobišču zakopali z buldožerji.
Vsi trije častniki, imenovani tudi "vukovarska trojica", so se pred roko pravice skrivali sedem let, leta 2002 pa so jih aretirali in pripeljali v Haag. Tožilstvo je za vse tri obtožene zahtevalo dosmrtni zapor, obramba pa oprostilne sodbe.
Tudi kazni srbskega sodišča
Leta 2005 je zaporne kazni od pet do 14 let 14 nekdanjih pripadnikov srbskih paravojaški skupin zaradi sodelovanja v množičnem poboju določilo že posebno srbsko sodišče.
V hudih bojih za prevlado v Vukovarju je samo novembra leta 1991 umrlo približno 1.000 ljudi, nekaj tisoč jih je bilo ranjenih, iz mesta pa so srbske sile pregnale in deportirale več kot 20.000 prebivalcev. Še vedno je pogrešanih okoli 500 ljudi.
Jeza na Hrvaškem
Hrvaški državni vrh je presenečen in razočaran nad višino izrečene kazni, medtem ko hrvaška javnost naravnost ogorčena. Hrvaški predsednik Stipe Mesić meni, da so kazni za obsojence absolutno nesprejemljive - tako po svoji višini kot po obrazložitvi. Prepričan je, da bo haaško tožilstvo vložilo pritožbo in da bo ta sprejeta. S tem bi bilo po njegovem mnenju povrnjeno zaupanje v sodišče, ki je bilo s temi sodbami resno spodkopano.
Sanader ostal brez komentarja
Hrvaški premier Ivo Sanader je dejal, da sploh ne želi komentirati razsodb, ker so te sramotne in predstavljajo poraz idej haaškega sodišča. "Spoštujemo sodišče, toda zahtevali
bomo, da se raziščejo vse okoliščine, ki so pripeljale do razsodbe," je dejal nad razsodbami razburjeni Sanader, ki se je zaradi tega nujno napotil v Vukovar.
Še bolj so šokirani prebivalci Vukovarja, ki so na poti do Ovčare prižigali sveče, svojci žrtev pa so molili na prizorišču zločina. Še posebej jih boli podatek, da so obsojenci dobili 35 zapora za vsako žrtev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje