Na sodišču se je Wilders zagovarjal, da so bile njegove izjave usmerjene proti islamu, in ne muslimanskim vernikom, kar je po nizozemskem pravu dovoljeno. Sodnik Marcel van Oosten se je s takšno obrambo strinjal, saj je dejal, da so bile njegove besede "sprejemljive v sklopu javne razprave". Kljub temu ga je opozoril, da so bile opazke in svarila o "cunamiju" imigrantov "grobe in opravljive".
Sodni postopek so začeli pripadniki manjšinskih skupin, ki so bili prepričani, da so njegove opazke povzročile porast diskriminacije in nasilja proti muslimanom v Evropi, kljub temu pa so tožniki zahtevali le simbolično kazen en evro. Primer bodo verjetno predložili še Evropskemu sodišču za človekove pravice.
Obtožnica iz leta 2009
Wildersa so netenja sovraštva in diskriminacije obtožili januarja leta 2009, saj je do takrat večkrat javno izrazil svoja protiislamska stališča tako v medijih kot v svojem spornem, 17-minutnem filmu Fitna. V nastopih je izjavljal, da je islam izjemno nasilna vera.
Sojenje se je začelo leto dni pozneje in bilo prvo v zgodovini države, ki so ga ves čas javno predvajali. Med sojenjem so celo tožilci pozvali k Wildersovi oprostitvi, rekoč, da so bile njegove izjave neprimerne, a da bi tudi takšen jezik moral biti del dovoljene politične debate.
"Zmaga za svobodo izražanja"
Po objavi razsodbe je Wilders, ki ostaja eden najvplivnejših in najbolj priljubljenih politikov na Nizozemskem, dejal, da je zaradi oprostitve "neverjetno srečen". "To ne pomeni le moje oprostitve, ampak predstavlja zmago svobode izražanja v celotni državi. K sreči lahko o islamu javno razpravljamo. Z ramen mi je padlo težko breme."
Wildersova Stranka za svobodo (PVV) sicer ni del vlade koalicije, a manjšinska vlada premierja Marka Rutteja, ki v parlamentu nima večine, lahko vlada prav zaradi njene podpore.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje