Preiskovalni postopek se samodejno začne takoj po prenehanju imunitete, je položaj pojasnil predstavnik hannovrskega tožilstva Hans-Jürgen Lendeckel, ki pa ni želel razkriti ničesar o nadaljnjem poteku postopka proti Wulffu.
Hannovrsko tožilstvo je v četrtek nemški parlament zaprosilo za odvzem imunitete Wulffu, saj ga sumi vpletenosti v korupcijo med letoma 2003 in 2010, ko je bil ministrski predsednik nemške zvezne dežele Spodnja Saška. Še pred obravnavo zahteve tožilstva v parlamentu je Wulff v petek sporočil svoj odstop, s čimer je prenehala veljati njegova imuniteta pred sodnim pregonom.
Do predsednika v roku meseca dni
Po Wulffovem odstopu je funkcijo nemškega zveznega predsednika začasno prevzel predsednik bundesrata Horst Seehofer, ki jo bo opravljal največ 30 dni. V tem roku mora predsednik bundestaga sklicati zvezno volilno skupščino, ki bo volila novega predsednika.
Vladajoča črno-rumena koalicija Krščanskodemokratske unije (CDU), Krščanskosocialne unije (CSU) in liberalcev (FDP) pod vodstvom nemške kanclerke Angele Merkel je medtem že začela pogajanja o kandidatu za novega predsednika.
Ustavni sodnik hitro zavrnil ponudbo
Po navedbah nemške tiskovne agencije dpa je koalicija na današnjem srečanju za skupnega kandidata izbrala 48-letnega predsednika nemškega ustavnega sodišča Andreasa Vosskuhleja, ki pa je nato kandidaturo zavrnil. Tako naj bi zdaj koalicija poskušala poiskati novega kandidata.
Potem ko so nemški mediji med mogočimi kandidati, za katere bi se lahko odločila koalicija, davi omenjali obrambnega ministra Thomasa de Maiziera, okoljskega ministra Klausa Töpferja in ministrico za delo Ursulo von der Leyen, sta popoldne kot trenutno najverjetnejša kandidata obveljala predsednik bundestaga Norbert Lammert (CDU) in nekdanji evangeličanski škof Wolfgang Huber.
Opozicija stavi na priljubljenega Gaucka
Položaj koalicije otežuje to, da ji pada podpora javnosti, in ni še gotovo, ali ji bo v zvezni volilni skupščini svojemu kandidatu uspelo zagotoviti podporo potrebne večine (621 od 1.240 glasov). Zato si bo prizadevala najti skupen jezik z opozicijskimi socialnimi demokrati (SPD) in zelenimi ter se dogovoriti o skupnem, nadstrankarskem kandidatu.
Opozicija si na mestu predsednika države želi Joachima Gaucka, nekdanjega vzhodnonemškega aktivista za človekove pravice, ki je že leta 2010 kandidiral proti Wulffu, desetletje pa je bil vodja rekonstrukcije zloglasnih Stasijevih arhivov. Po anketah uživa Gauck še največje zaupanje nemške javnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje