Obamovi načrti se niso izpolnili, Guantanamo še ostaja črna pika ameriške vlade. Foto: EPA
Obamovi načrti se niso izpolnili, Guantanamo še ostaja črna pika ameriške vlade. Foto: EPA

"Zagotovo ga ne bomo zaprli prihodnji mesec," je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs in dodal: "Veliko je odvisno tudi od pripravljenosti republikancev na sodelovanje z nami pri tem vprašanju." Barack Obama je pred skoraj dvema letoma napovedal, da bo zloglasno taborišče za teroristične osumljence nehalo delovati januarja leta 2010.

Demokrati in republikanci v kongresu so pred kratkim ogrozili ključni del načrta o zaprtju, ko so glasovali proti preselitvi pripornikov iz Guantanama na Kubi na ameriško zemljo, kjer bi jih lahko čakala dolgoletni pripor in morebitno sojenje. Gibbs je krivdo za to zvalil na republikance: "Glavno vprašanje je, ali bomo pustili, da bo Al Kaida še naprej uporabljala Guantanamo kot prostor za novačenje."

Prihodnost nič kaj obetavna
Pred dnevi se je sicer izvedelo, da pravniki v ameriški administraciji pripravljajo dokument, ki bi omogočil, da bi v Guantanamu neomejeno in brez sojenja zadrževali skoraj 50 terorističnih osumljencev, ki še vedno čakajo za zapahi. Izpustiti pa jih ne bi smeli, ker naj bi bili prenevarni.

"Nekaterim bi sodili na zveznih sodiščih, kot se je to že dogajalo v preteklosti. Nekateri bi stopili pred vojaške komisije, kjer bi jim grozilo, da bodo do konca življenje preživeli v izjemno varovanih zaporih, iz katerih ni še nikomur, niti teroristom, uspelo pobegniti. Tretji, na žalost, pa bodo morali biti neomejeno priprti. Tudi če jih ne moremo sodno preganjati, jih kljub temu ne smemo spustiti nazaj na 'bojišče'," je napovedal Gibbs.

Vsi se jih branijo
V Guantanamu je trenutno še 174 zapornikov, le trije med njimi pa so stopili v sodno dvorano in bili spoznani za krive. Več deset bi jih Guantanamo lahko zapustilo, a nobena ameriška zaveznica jim ne želi ponuditi zatočišča, v ZDA pa je večina nenaklonjena temu, da bi jim pustili stopiti na ameriško ozemlje.