Obtožile so ga spodkopavanja demokratične prihodnosti Gruzije v korist Rusije. Ivanišvili sicer ne zaseda nobenega uradnega položaja, vendar številni menijo, da ima velik vpliv v državi.

"Odločno obsojamo dejanja stranke Gruzijske sanje pod vodstvom Ivanišvilija, vključno s stalnim in nasilnim zatiranjem gruzijskih državljanov, protestnikov, predstavnikov medijev, aktivistov za človekove pravice in opozicije," je dejal ameriški državni sekretar Antony Blinken.

Prepričan je, da tako Ivanišvili kot Gruzijske sanje spodkopavajo demokratične institucije in evroatlantsko prihodnost Gruzije, omogočajo kršitve človekovih pravic ter omejujejo uveljavljanje temeljnih svoboščin v državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Razmere so v Gruziji še posebej napete od spornih oktobrskih parlamentarnih volitev, na katerih so prepričljivo zmagale Gruzijske sanje.

Opozicija in predsednica Salome Zurabišvili namreč trdita, da je bilo glasovanje prirejeno, na nepravilnosti pa so opozorili tudi mednarodni opazovalci.

Proevropska predsednica podpira tudi protestnike, ki že več tednov protestirajo zaradi napovedi premierja Iraklija Kobahidzeja, da bo vlada dejavnosti v povezavi s približevanjem države EU-ju odložila na leto 2028.

Notranje ministrstvo je poročalo o več kot 400 aretacijah, medtem ko je organizacija Amnesty International obtožila varnostne sile, da mučijo pridržane ljudi.

Poročila o brutalnosti policije so naletela tudi na mednarodne obsodbe. ZDA in več evropskih držav pa je uvedlo prepoved izdaje vizumov za uradnike Gruzijskih sanj.