Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Nocoj vam v Kulturi predstavljamo fotografinjo Ano Skobe, ki je na Sonyjevem fotografskem natečaju v kategoriji nacionalnih in regijskih nagrad s fotografijo Času izvzet najbolj prepričala. Bili so tudi na razstavi jubilejnega 10. salona fotografije Pannonia Reflections na lendavskem gradu.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Cofek ugotovi, da prijateljice Rite zaradi počitnic ne bo videl dolga dva meseca. Skrbi ga, da ga bo pozabila, zato po vsem gozdu nalepi svoje slike. Ampak kaj, če te ne bodo dovolj?
Oddaja Dobro jutro vam bo tudi tokrat ponudila zanimive in aktualne teme. Mariborski jutranjiki se bodo tokrat poglobili v zgodovino letalskih bomb, ki jih je na tistem območju še vedno zelo veliko. Profesorica doktorica Mejra Festić bo razložila, kaj pomenijo najnovejši ekonomski kazalniki za Slovenijo, v rubriki Svetujemo bo v ospredju zgodovina in novosti na področju pomlajevanja kože, izpostavili bodo novo predstavo SLG Celje in se z mladimi podali v svet robotike. Ponudili pa bodo tudi veliko reportaž in zgodb, ki jih piše življenje. V živo se bo iz Botaničnega vrta Univerze v Mariboru javljala Katja Treer, oddajo bo vodil Andrej Geržina.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
V Sloveniji se z debelostjo spoprijema skoraj petina odraslih, s čezmerno težo še mnogo več. A videz ni najpomembnejši; debelost povzroča neplodnost, raka, infarkt, ogroža torej tudi življenje. Epidemijo sodobnega časa – debelost je namreč kronična bolezen – nam bosta osvetlila dr. Mojca Jensterle Sever, endokrinologinja z Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani, in Rajko Stanković, ki je po operaciji, obvodu želodca, izgubil več kot 50 kilogramov. V Dnevni sobi z voditeljico Bredo Štivan Bonča.
Natašo položi križ. Neznosne bolečine in naši spretni fantje jo položijo na kavč v njeni sobi. Ker je Štefan zadržan na pogrebu svoje tete, je vodenje hotela v rokah naših treh menedžerjev. Danica pa hiti po pomoč za rešitev Natašinih težav. Kljub visoki teoretični podlagi, vodstvo hotela kar nekajkrat klecne pod težo odgovornosti, še posebej, ker Nataša vsa negibna tudi še vedno šefuje. Skrivnostni mladenič pa na koncu reši vse težave.
V tej epizodi nastopajo poleg stalne zasedbe še: Milena Grm, Sandi Pavlin, Jurij Rovan in Žiga Čamernik.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Prekmurski arhitekt Feri Novak, študent pri znamenitem Le Corbusieru, je Mursko Soboto spremenil v moderno mesto in ji dal svoj pečat.
Arhitekt Le Corbusier in izpopolnjevanje v pariškem ateljeju sta gotovo močno vplivala na nadaljnje delovanje mladega, vendar že pred tem uveljavljenega prekmurskega arhitekta. Pred prihodom v Pariz je Novak zasnoval v Murski Soboti vilo Keršovan leta 1931, vilo dr. Vučaka leta 1932, vilo Koltaj leta 1933, kopališče leta 1934/35, Delavski dom leta 1936 in vilo dr. Sedlačka v Radencih (ni podatka, vendar je bila nedvomno zgrajena že do avgusta leta 1938) in se udeležil nekaterih natečajev ter izvedel še vrsto drugih manjših del.
V pariškem obdobju je Novak ob delu v ateljeju načrtoval hišo dr. Šerbca v Murski Soboti, kar dokazujejo ohranjena pisma. »Hiša na kolih«, kot so poimenovali Šerbčevo hišo, ima vse značilnosti Le Corbusierove arhitekture. Še več, močno spominja na njegovo hišo Cook v Boulogne sur Seine iz leta 1926, ki jo je Novak gotovo moral videti, saj stoji v bližini ureditvenega območja ob mostu St-Cloud, za katero je Novak risal načrte. Po vrnitvi iz Pariza se je Novak jeseni leta 1938 vpisal na Tehnično visoko šolo na Dunaju, vendar je zaradi okoliščin druge svetovne vojne ni končal. Leta 1940 je naredil načrt za osnovno šolo oziroma kasnejšo gimnazijo v Murski Soboti, ki pa slogovno že kaže odmik od Le Corbusierove arhitekture.
Po drugi svetovni vojni, ko je prišlo tudi do spremembe družbenega sistema pri nas, so po Novakovih načrtih ob njegovi urbanistični skrbi za Mursko Soboto izvedli številne stanovanjske bloke, javne stavbe, javne spomenike, nagrobne spomenike in notranje opreme. O Feriju Novaku v filmu z avtorskimi besedili, fotografijami, načrti, skicami, pismi in drugimi gradivi sodelujejo arhitekti , nekateri so diplomirali iz Novakove zapuščine, njegovi še živeči sodelavci in Sobočani.
Scenarist in režiser Štefan Celec.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Slovenska sodišča odločajo o tem, ali bodo odobrila tožbe zoper telekomunikacijske operaterje, ki jih je vložilo Vseslovensko združenje malih deležnikov. Družbam Telekom Slovenije, Telemach, A1 in T2 očitajo, da so v zadnjih šestih letih večkrat zvišale cene naročniških paketov, pri tem pa niso navedle razlogov za to. Pri združenju ocenjujejo, da so s tem potrošnike, ki so v podrejenem položaju, oškodovale za skupaj več kot 250 milijonov evrov. Več o tožbah in o tem, kako lahko pri njih sodelujejo uporabniki telekomunikacijskih storitev, pa tudi o tem, kako vse skupaj komentira nadzornik, tj. Agencija za komunikacijska omrežja.
Zamisel o izdelavi pametne ptičje krmilnice, opremljene s kamero, sta prijatelja in tehnološka navdušenca Žiga Vrtačič in Franci Zidar začela uresničevati leta 2020 in z njo navdušila svetovni trg. Zagonsko podjetje Bird Buddy je v samo 4 letih s prodajo izdelka, ki z umetno inteligenco omogoča prepoznavanje in spremljanje vedenja več kot tisoč vrst ptic, ustvarilo približno 60 milijonov evrov prometa in 50 novih delovnih mest. Podjetje deluje v dveh državah. Večina ekipe je v Sloveniji, manjši del zaposlenih pa imajo v ZDA, od koder prihaja tudi največ kupcev njihovih krmilnic. Letos bodo v svojo ponudbo vključili še hranilnico za kolibrije in kopel za ptice, mlada zagnana ekipa pa že razvija nove inovativne projekte, s katerimi želi ljudem popreprostiti stik z naravo.
Spominska plaketa Avgusta Pavla. Letošnja prejemnica je dolgoletna ravnateljica števanovske šole Agica Holec.
Stric Geza pripoveduje. V Monoštru predstavili 26. knjigo v zbirki Med Rabo in Muro.
Cerkev Marije Vnebovzete pri Gradu. Na območju nekdanje Ogrske vabi svoje vernike že več stoletij.
Velikonočne misli. K bolj doživetemu prazniku prispevajo tudi pasijonske jaslice v graški cerkvi.
Paul poskrbi, da Annabelle skoraj brez sledu izgine, Christoph pa jo iz strahu, da bi njen odvetnik krivdo za izginotje pripisal njemu, poskuša najti. V Knežjem dvoru potekajo mrzlične priprave na obisk princa in princese von Lichtfeld-Baaden. Izkaže se, da je André sestavil povsem napačen meni, zanimivo dogajanje pa sproži tudi predčasni prihod garderobe plemiškega para. Ko Alfons pove Hildegard za najdeni novec, ta vztraja, naj mož obnovi stike s svojim bratom Güntherjem, s katerim sta se pred leti tudi zaradi novca razšla. Natascha si izjemno očita, ker Michaelu ni zaupala, in ko ji Eva poroča o njegovem nenavadnem vedenju, ni pripravljena sprejeti bolečih dejstev.
STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Žarko in Živa se pripravljata, da bosta pospravila zrelo sadje in zelenjavo na Balončkovem. Toda traktor se pokvari, zato potrebujeta pomoč vseh živali s kmetije. Oslička se naučita skupinskega dela in sta za to nagrajena.
Coklarčkovo razpoloženje se spreminja kot aprilsko vreme. Veselo razposajen je, kadar sije sonce, joka, kadar nebo zakrivajo deževni oblaki, in šklepeta z zobmi, kadar sneži. Boti se mora urno umikati lomastenju zverke velikanke, da ga ta ne potepta, in pridno zbirati podatke.
Še pred kakimi 50 leti je bila življenjska doba oseb s hemofilijo približno 15 let. Zanje je bil lahko usoden celo padec pri učenju vožnje kolesa. V našem telesu deluje izjemen sistem, ki po eni strani preprečuje strjevanje krvi v ožilju, po drugi pa omogoča strjevanje krvi ob poškodbah. Kako je pri bolnikih s hemofilijo ta sistem okvarjen? Zanjo večinoma zbolevajo moški, ženske pa so prenašalke. Bolezen imenujemo tudi bolezen kraljev, saj naj bi bila prenašalka hemofilije britanska kraljica Viktorija, bolezen pa se je po njenih dveh hčerah prenesla na kraljeve dvore Španije, Nemčije in Rusije. V Sloveniji živi 231 oseb s hemofilijo. Kako živijo danes in kako dobro obvladujemo to bolezen?
Dvojčici Yebuah sta zelo dejavni na različnih področjih, povezujeta pa ju glasba in šport, ki sta jima predani že od otroštva. Rodili sta se pred petdesetimi leti (rojstni dan sta praznovali v teh dneh) mami Slovenki in očetu Gancu. Njuni družini sta zelo povezani, k temu pa najbolj prispevata prav sestri, ki se vsakodnevno slišita in sta druga drugi ves čas v oporo.
O njunem življenjskem optimizmu se bo z njima pogovarjala Darja Korez Korenčan.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Kampanja pred evropskimi volitvami že poteka, v koalicijskih strankah pa še iščejo najprivlačnejše kandidate in nosilce list. SDS je dva meseca pred volitvami izkoristil zaplet z azilnimi domovi in negotovost tamkajšnjih prebivalcev. Te dni pa je dodal še poziv k odstopu evropske komisarke zaradi domnevnega vmešavanja v odločanje slovenskega ustavnega sodišča.
Dokumentarna serija prikazuje odkritje in razvoj viagre, prve tablete za zdravljenje motnje erekcije, ki je pred četrt stoletja po mnenju mnogih povzročila drugo spolno revolucijo, primerljivo z iznajdbo kontracepcijskih tablet. Farmacevtski velikan Pfizer, ki jo je leta 1998 poslal na trg, je z njo zaslužil 35 milijard dolarjev. Film prinaša pričevanja znanstvenikov, ki so učinkovino odkrili skoraj po naključju, prostovoljcev, ki so sodelovali v prvih raziskavah, in strokovnjakov za trženje, ki so se vse od začetka zavedali, da imajo verjetno v rokah eno najbolje prodajanih zdravil vseh časov. Viagra je bila sprva namenjena le zdravljenju impotence, danes pa se to in podobna zdravila, ki so se pojavila pozneje, vse pogosteje uporabljajo za zabavo, kot tako imenovani pripomočki za življenjski slog.
1. del: Trda spoznanja
Na začetku 90. let prejšnjega stoletja so britanski strokovnjaki iz farmacevtske družbe Pfizer na skupini prostovoljcev iz Walesa preizkušali novo zdravilo za srčne bolezni. Večina moških, ki so ga jemali, je poročala o nepričakovanem stranskem učinku: pogostih erekcijah. Raziskave so pokazale, da bi s to učinkovino lahko zdravili impotenco. Ker pa je imela beseda slabšalni prizvok, so jo preimenovali v motnjo erekcije. Kritiki Pfizerju očitajo, da je priporočal jemanje tabletke vsem moškim, ki niso povsem zadovoljni s svojim spolnim življenjem. V farmacevtski družbi pa se branijo, da so z viagro želeli le pripomoči k trdnejšim zakonskim zvezam in da so pred začetkom prodaje leta 1998 dobili celo odobritev Vatikana.
KEEPING IT UP / Velika Britanija / 2023 / Režija: Stephen Bennett
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Na Velikem odru Mestnega gledališča ljubljanskega so premierno uprizorili komedijo Kakor vam drago, ki jo je režiral Juš Zidar. To je ena najpogosteje uprizarjanjih Shakespearovih komedij, v kateri se ukvarja z dvema nasprotujočima si svetovoma: z realnostjo in utopijo. Ogledali smo si tudi novo razstavo projekta Pod lupo, s katerim Umetnostna galerija Maribor povezuje dela iz svoje likovne zbirke z vsebinami drugih institucij. Tokrat z Univerzitetno knjižnico Maribor, kjer so likovna dela na temo knjig dopolnjena z bralnimi, literarnimi in drugimi konteksti. V ljubljanski Galeriji Y pa smo bili na razstavi medgeneracijskega slikarskega tandema: Ire in Živka Marušiča.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Glede na to, da je april mesec avtizma, bomo v oddaji predstavili ranljive skupine s posebnimi potrebami in možnosti za njihovo glasbeno izobraževanje. Pred kratkim je namreč Akademija za glasbo v Ljubljani organizirala mednarodni simpozij na temo inkluzije oz. vključevanja otrok z motnjami avtističnega spektra v glasbene šole. Ob strokovnem posvetu so pripravili tudi koncert, na katerem se je bilo mogoče prepričati o tem, kako lahko s pravilnim usmerjanjem otrok z avtističnimi motnjami odkrijemo njihove največje zmožnosti.
V oddaji bodo učitelji, profesorji, mentorji, dijaki in starši spregovorili o tem, s kakšnimi težavami se srečujejo, kako jih premagujejo, kdo jim pri tem pomaga itd. Spoznali bomo, kako delajo s takšnimi otroci v zasebnem glasbenem centru Doremi na Bledu, ter se pogovarjali s starši, ki so svojemu avtističnemu otroku pomagali, da je maksimalno razvil svojo glasbeno nadarjenost.
Pandemija covida 19, ruski napad na Ukrajino, energetska kriza – dogodki, ki so temeljito pretresli Evropsko unijo in postavili na glavo njen način delovanja. Kako so se odzvali v Bruslju, kje so evropskim državljanom nudili pravo oporo in kje jim je spodrsnilo? Analiza zadnjega mandata v evropskih ustanovah v pogovoru z evropskimi poslanci iz Slovenije.
Na vrtu ob sedežu Društva slovenskih pisateljev Ljubljana se je predstavila zanimiva jazzovska zasedba Jazz club Gajo sextet. Sestavljajo jo uveljavljeni slovenski jazzovski glasbeniki Črt Remic (altovski saksofon), Cene Resnik (tenorski saksofon), Tomaž Gajšt (trobenta), Blaž Jurjevčič (klavir), Jan Gregorka (kontrabas) in Drago Gajo (bobni). Zasedba je številnemu občinstvu predstavila pester spored del skladateljev Johna Coltrana, Clifforda Browna, Tada Damerona, Vernona Duka, Lesterja Younga in Črta Remica.
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.