Slovenija se lahko ponaša z gastronomsko pestrostjo. Foto: Tomo Jeseničnik
Slovenija se lahko ponaša z gastronomsko pestrostjo. Foto: Tomo Jeseničnik

Na Ptuju se začenja 32. festival Dobrote slovenskih kmetij – ker so na festivalu želeli izpeljati čim več dogodkov, je organizator Kmetijsko-gozdarski zavod Ptuj letošnjo prireditev prestavil na začetek septembra. Tako je v minoritskem samostanu zadišalo po domačih dobrotah, nekatere izdelke kot so kruh, potratna potica, olja in klobase, bo mogoče tudi poskusiti in kupiti.

"Zagotovo je to priložnost, da izpostavimo pestrost, ki jo imamo v Sloveniji," je povedal Peter Pribožič, predsednik organizacijskega odbora festivala, ki ga običajno sicer spremlja tudi razstava dobrot, a je tokrat zaradi epidemičnih razmer ne bo. Pred uradnim odprtjem je potekal še strokovni posvet, na njem pa je bil poudarek na slovenski gastronomiji, na hrani s slovenskim poreklom in dobrote slovenskih kmetij – poudarek bo predvsem na slovenski govedini.

"Število živinorejcev zadnja leta upada. Hitro izgubljamo zlasti manjše tradicionalne rejce," je povedal Daniel Skaza, vodja oddelka za živinorejo na ptujskem Kmetijsko-gozdarskem zavodu, in poudaril, da brez živinoreje ni obdelane krajine, rejci živine pa so premalo podprti. Zato je bistvenega pomena, da dobijo tudi dodatne spodbude države, za obdržanje staleža živali bi bilo po njegovo nujno narediti več za mlade, ki se odločajo za živinorejski poklic. Jože Podgoršek, mininster za kmetijstvo, je ob tem zagotovil da bo ta sektor podprt po celotni Sloveniji – med drugim uvajajo tudi plačila za živinorejske kmetije.

Konec tedna bo posvečen vinu in siru

V sklopu festivala bodo 4. in 5. septembra izmed 987 ocenjenih izdelkov, v 15 kategorijah, ki jih je ocenjevala strokovna komisija, razglasili rezultate letošnjega ocenjevanja in tako podelili priznanja 883 ocenjenim izdelkom kmetij iz Slovenije in zamejstva – 491 od teh bo zlatih. "To priča o tem, da je kakovost teh izdelkov res vrhunska," je še povedal Pribožič.

4. september bo sicer namenjen razglasitvi najboljših vin in podelitvi diplom ter glinenih amfor 18. grajskega ocenjevanja vin iz Slovenskih goric in Haloz, delavnicam za otroke, glasbenim nastopom in "odprti kuhni". Zadnji dan bo minil v znamenju praznika sira in predstavitvi starodobnih traktorjev in kmetijske mehanizacije.

Da bi kupci v prihodnje lažje prišli do domačih dobrot, so organizatorji pripravili tudi spletni seznam kmetij in njihovih izdelkov iz cele Slovenije.