Foto: Kino Šiška
Foto: Kino Šiška
Več o zgodovini Kina Šiška

Kako je kino Šiška postal Kino Šiška, si lahko preberete na spletni strani javnega zavoda.

Kino Šiška praznuje 15 let kot kulturni center. Nekoč kinodvorana z največjim filmskim platnom v Jugoslaviji zdaj gosti 300 različnih kulturnih dogodkov letno z več kot 100.000 obiskovalci. Ob tej posebni priložnosti bo tamkajšnji oder 20. septembra zavzel pevec Tschimy, ki se še vedno spominja, kako je tam ogreval občinstvo za svojega idola, pevca Thundercata, in kako so ga vsi lepo sprejeli.

Nastopil pa bo tudi duo freekind.. "Kino Šiška je že od nekdaj veljal za top prizorišče v Sloveniji. Tudi ko igrava na festivalih po Evropi in Veliki Britaniji ter se pogovarjava z drugimi glasbeniki, ga vsi poznajo," sta za MMC povedali Sara Ester Gredelj in Nina Korošak Serčič ter poudarili, da gre za prepoznavno prizorišče tudi zunaj slovenskih meja.

Pianistka in pevka ter bobnarka, ki se pri ekipi Kina Šiška vedno čutita sprejeti, bosta na dogodku za 15. obletnico predstavili tudi nov kratkometražni album Good News. "Zelo se veseliva, da bomo letos slavili skupaj. Komaj čakava, da spet stopiva na oder pred naše občinstvo," je dejal dvojec, ki tokrat pravzaprav pripravlja "nekaj posebnega".

"Po zelo dolgem času si bova oder delili še z drugimi glasbeniki. Po prvi vaji, ki smo jo imeli kar v legendarnem ljubljanskem Detroitu, smo vsi čutili veliko pozitivne energije," sta razkrili Sara Ester Gredelj in Nina Korošak Serčič, ki sta pred koncertom vseeno nekoliko živčni. "Ne toliko zaradi novega glasbenega materiala, ampak bolj zato, ker se pred domačim občinstvo želiš še posebej izkazati," sta pojasnili in dodali, da jima nastopanje v Sloveniji veliko pomeni, vedno si želita narediti najboljše, kar lahko. "Tudi zadnji koncert, ki sva ga imeli v Kino Šiška, je bil res vrhunski! Ljudje so že poznali najina besedila in peli zraven, nekateri tudi rapali. To je neprecenljivo," se še spominjata.

99 odstotkov materiala posneli v enem poskusu

Good News bo sicer, kot sta dejali, "soulful, akustičen" projekt, spet sta med snemanjem dejansko igrali glasbila – v zadnjem času sta bili namreč navajeni na računalniško produkcijo. "Od tega sva se želeli odmakniti in se vrniti k pristni glasbi," sta povedali. "Sari je tudi hitro dolgčas in je zato moralo biti kratko in sladko. Večinoma je glasba pri tem albumu nastala iz 'jamov', potem pa sva želeli dodati še zmerno osladna, zabavna besedila (smeh)," sta opisali nastajanje svojega novega izdelka.

Snemalni proces je bil po njunem mnenju izziv, saj nobena izmed njiju ne mara snemanja v studiih, a je bila izkušnja vseeno zelo prijetna. "Bili smo v res lepem studiu, in Markus, zvočni inženir, je ena najbolj prijetnih oseb na svetu, ki je ustvaril najboljše možno okolje za 'rojstvo' novega izdelka," sta še dejali glasbenici, ki sta ponosni na to, da sta 99 odstotkov materiala posneli v enem poskusu.

Projekt Liveurope praznuje 10. rojstni dan

V tujini je bil duo freekind. predstavljen tudi v okviru projekt Liveurope, ki spodbuja nastope mladih evropskih izvajalcev in letos praznuje 10. obletnico. "Za nekoga je živa izvedba glasbe zelo pomembna in se želi preizkusiti tudi na tujih tleh, a trenutno nima na primer agencije, ki bi stala za njim in poskrbela za nastope, ali pa velikega števila sledilcev in poslušalcev," sta dejali in dodali, da takšne organizacije in programi pomagajo pri širitvi priložnosti za nastope po tujini oz. Evropi.

"Vsaka takšna priložnost zelo pomaga pri prodiranju na glasbeno sceno. Tudi nama je prav ta organizacija pomagala pri dopolnitvi evropske turneje. Imeli sva namreč nekaj prostih dni med dvema koncertoma in smo to lahko zapolnili s koncertom v sklopu Liveurope," sta še dodali.