Pred soncem vas bo od zdaj varoval tudi vaš prav poseben bikini. Foto: EPA
Pred soncem vas bo od zdaj varoval tudi vaš prav poseben bikini. Foto: EPA
Tudi najnovejšemu modelu bikinija se obeta, da bo velika prodajna uspešnica. Foto: EPA

Ameriško združenje za boj proti raku svetuje, da je najboljši način za znižanje tveganja za kožnega raka, najpogostejše oblike te bolezni pri ljudeh, da se izognemo preveliki izpostavljenosti soncu in drugim virom ultravijolične svetlobe.

Zato je kanadska družba Solestrom iznašla nov bikini, ki bo na prodajne police prišel naslednji mesec in ima v svoj pas vgrajen merilec UV-žarkov ter alarm, ki začne nosilca bikinija s piskom opozarjati, kdaj se mora skriti v senco.

"Zaradi tolikšne zaskrbljenosti glede prevelike izpostavljenosti soncu in kožnega raka smo v tem videli tržno nišo in oblikovali model, ki je zelo varen za nošenje," je povedala Emily Garassa, predstavnica Solestroma.

Merilec UV-žarkov na pasu kopalk, ki stanejo 190 dolarjev, kaže raven UV-jakosti na lestvici od 0 do 20. Občutljivost posameznika na UV je odvisna predvsem od tipa kože, vendar so na splošno stopnje od tri do pet zmerne, od osem do deset zelo visoke, nad 11 pa ekstremne.

Garassa je povedala, da je podjetje že zdaj priča visokemu povpraševanju v Avstraliji in južni Afriki, ki imata najvišjo stopnjo kožnega raka na svetu. V ZDA je vsako leto približno milijon novih primerov kožnega raka.

Kljub vedno večji ozaveščenosti o nevarnosti sonca se bikini, ki bo ta mesec praznoval 60. rojstni dan, še naprej zelo dobro prodaja. Raziskava ameriškega podjetja NPD Group je pokazala, da se je število prodaj bikinija lansko leto povečalo za 18,8 odstotka, dobiček od celotne prodaje pa je znašal 811 milijonov dolarjev.

Bikini ime dobil po atolu v Tihem oceanu
Dvodelne kopalke so svoje uradno ime dobile julija leta 1946, ko jih je tako poimenoval francoski avtomobilski inženir Louis Reard, ki je golo plesalko Micheline Bernardini prepričal, da nastopi v njegovem modelu na pariškem lepotnem tekmovanju.

Reard je svojo kreacijo poimenoval po tihooceanskem atolu Bikini, kjer so ZDA testirale atomsko bombo, saj je bil prepričan, da bo vznemirjenje okoli njegovega izuma podobno eksploziji.