Omenjena vina je Američanom že leta 2000 predstavil uvoznik Emil Gaspari. Foto: EPA
Omenjena vina je Američanom že leta 2000 predstavil uvoznik Emil Gaspari. Foto: EPA

Tamara Glavina je serijo predstavitev in degustacij začela v začetku maja na zahodni obali oziroma v San Franciscu in Los Angelesu, med drugim v restavraciji Lavanda v Palo Altu v Kaliforniji in v Cafe Venezia v Berkeleyju. Degustacija v New Yorku je bila pripravljena za novinarje, predstavnike restavracij in sommelierje, ki so poskusili osem različnih vin, med drugim refošk big red, ki se v ZDA najbolje prodaja, prav tako pa tudi novo desertno vino malvasia-invasia, cabernet sauvignon in druga.

Med 6.000 in 7.000 steklenic na leto
Blagovna znamka Santomas je nastala leta 1997 po zamisli Ludvika Nazarija Glavine. Tamara Glavina je povedala, da v ZDA prodajo med 6.000 do 7.000 steklenic vina na leto in upajo, da jim bo raven letos uspelo zadržati, kljub gospodarski krizi, ki se pozna tudi v ameriškem gostinstvu.

Direktor za vina in strežbo korporacije Les Halles Group, ki zajema dve restavraciji na Manhattanu ter po eno v Washingtonu in Miamiju, Andre Compeyre je dejal, da imajo v njihovih restavracijah vino Santomas že tri leta in da je strankam, ker gre za francosko restavracijo, predvsem najbolj všeč cabernet sauvignon.

Poleg vin tudi oljarski izdelki
Compeyre je zagotovil, da so vina Santomas zelo priljubljena, kar dokazuje tudi to, da jih naroča že tri leta zapovrstjo. Čeprav je po rodu Francoz iz mesta Toulouse, pa ga je New York po njegovih besedah naredil bolj odprtega za odkrivanje česa novega in je z zadovoljstvom naletel na refošk, ki mu je v izboru Santomasa osebno najbolj všeč, sicer pa je dejal, da ima Slovenija tudi druga zelo dobra vina, ki mu jih je predstavil uvoznik Emil Gaspari.

Gasparija na degustaciji tokrat ni bilo, ker se z gospodarstveniki udeležuje obiska slovenskega predsednika Danila Türka v Bolgariji in Turčiji, vendar pa je s Tamaro Glavino potoval tudi Gorazd Kocbek, ki prav tako s pomočjo Gasparija Američanom prodaja bučno olje in druge proizvode oljarne Kocbek iz Sv. Jurija ob Ščavnici, kot je na primer čokolada z bučnimi semeni.

A. K.