Nad odločitvijo je najzadovoljnejša civilna iniciativa Proti velikim ladjam, ki si že več let prizadeva za prepoved turističnih križark v Benetkah. Za petek je ta iniciativa pripravila srečanje na otoku San Giorgio, na katerem bodo proslavili vsaj začasno "osvoboditev izpod jarma pošastnih ladij".
Rezultat je sicer prinesel novi koronavirus, potem ko oblasti niso želele prisluhniti argumentom o domnevni nevarnosti teh ladij. Leta 2012 je pred toskanskim otokom Giglio nasedla Costa Concordia, nesreča je zahtevala 32 življenj in povzročila veliko okoljsko škodo. V preteklih letih pa so bili tudi pred Benetkami priča več ladijskim nesrečam, čeprav v manj katastrofalnem obsegu.
Na drugi strani se v beneškem pristanišču bojijo, da bodo morali zaradi odločitve odpuščati. "Ustavitev križarjenj pomeni gospodarsko škodo, ki si je Benetke v tem kriznem obdobju ne morejo privoščiti. Najti moramo nove rešitve, s katerimi bodo Benetke kot edinstveno mesto v laguni zaščitene, hkrati pa lahko križarjenja znova stečejo," je dejal državni sekretar italijanskega gospodarskega ministrstva Pier Paolo Baretta.
Solidarnost s pristaniškimi delavci je izrazil tudi beneški župan Luigi Brugnaro. "Sem na strani pristaniške skupnosti. Rešiti moramo delovna mesta, ki zagotavljajo hrano 5000 družinam," je dejal. Napovedal je pritisk na vlado, da se bodo ladje za križarjenje znova lahko vrnile v Benetke.
Namesto v Benetke v Trst
Podjetji Costa Crociere in MSC sta v svoje programe plovb namesto Benetk vključili Trst. Costa svojo prvo pot z ladjo Costa Deliziosa tako napoveduje za 6. september, ko bo turistična križarka iz Trsta odplula v smeri Grčije. Druga podjetja, ki ponujajo križarjenja iz Benetk, kot sta Royal Caribbean in Norwegian Cruise Line, ponoven zagon delovanja načrtujejo šele v letu 2021.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje