Veselje v Riadu ob razglasitvi Savdske Arabije kot gostiteljice SP-ja 2034. Foto: Reuters
Veselje v Riadu ob razglasitvi Savdske Arabije kot gostiteljice SP-ja 2034. Foto: Reuters

Čeprav Mednarodna nogometna zveza (Fifa) odločitve, ki bo razočarala marsikaterega navijača, še ni javno komentirala, so neimenovani viri za britanski Guardian povedali, da prodaja alkohola na stadionih nikakor ne pride v poštev.

V primerjavi z mnogo drugimi muslimanskimi državami ostaja prodaja alkohola v Savdski Arabiji prepovedana celo v prestižnih hotelih. Od januarja ga prodaja zgolj ena trgovina v Riadu, vendar le nemuslimanskim diplomatom pod strogim nadzorom in v omejenih količinah. Alkohol je leta 1952 v državi prepovedal kralj Ibn Saud.

Viri pri Fifi so povedali, da so se naučili lekcije iz SP-ja 2022 v Katarju. Vladajoča družina Al Thani je takrat dva dni pred začetkom SP-ja kljub prvotnemu dogovoru poskrbela za preobrat in prepovedala točenje alkohola na stadionih. To je Fifo stalo več kot 48 milijonov evrov odškodnine, ki jo je morala izplačati sponzorju AB InBevu, lastniku Budweiserja.

Savdska Arabija je veliko bolj konservativna država kot Katar, kjer je v glavnem mestu Dohi več pivnic, prodaja alkohola pa je dovoljena v prestižnih hotelih. Foto: EPA
Savdska Arabija je veliko bolj konservativna država kot Katar, kjer je v glavnem mestu Dohi več pivnic, prodaja alkohola pa je dovoljena v prestižnih hotelih. Foto: EPA

Na stadionih so prodajali samo brezalkoholno pivo. Alkoholno pivo je bilo na prodaj zgolj v enem navijaškem območju, v katerem so morali navijači za pol litra piva odšteti 14,50 evra.

Kljub tej epizodi je AB InBev podaljšal sodelovanje s Fifo do svetovnega prvenstva 2026. Podjetje se je strinjalo, da bo sponzoriralo klubsko svetovno prvenstvo prihodnje leto, med pogajanji pa naj bi prosilo za predstavitev Fifinih načrtov za leto 2034.

Savdska vlada tesno sodeluje s Fifo in ji tudi finančno pomaga. Državna naftna družba Aramco plačuje Fifi 386 milijonov evrov kot del štiriletne sponzorske pogodbe, javni investicijski sklad Savdske Arabije pa naj bi vlagal v pretočno podjetje Dazn, ki je Fifi plačalo dobrih 966 milijonov evrov za svetovne TV-pravice za klubsko svetovno prvenstvo.

Polemike ne pojenjajo
Savdska Arabija bo po Katarju 2024 druga država iz Perzijskega zaliva, ki bo gostila svetovno prvenstvo. Kandidatura Savdske Arabije je v mednarodni javnosti povzročala in še vedno sproža veliko polemik. Iz organizacije Human Rights Watch (HRW) opozarjajo na nepredstavljivo človeško ceno gostovanja največjega športnega dogodka v Savdski Arabiji.
Vse več skupin za varovanje človekovih pravic opozarja na številne težave, predvsem na zlorabo delavcev migrantov, svobodo govora in pravice manjšinskih skupin v tej zalivski državi.