Pri pogostejših rakavih boleznih se je preživetje v desetih letih povečalo za okoli 10 odstotkov. Med temi pa se je preživetje najbolj zvišalo pri bolnikih z rakom na prostati, debelem črevesu in rakom dojke. Kljub napredku pa po pojasnilih vodje registra raka na Onkološkem inštitutu (OI) Maje Primic - Žakelj v Sloveniji še vedno zaostajamo za evropskim povprečjem.
Preživetje v skupini redkih rakavih bolezni pa je različno glede na vrsto raka, pri čemer je Slovenija v eni izmed teh skupin boljša od evropskega povprečja. Pri zdravljenju raka mod je uspešnost zdravljenja namreč skoraj 100-odstotna, uspešno pa je tudi zdravljenje raka ščitnice.
Bolj usoden rak na področju glave in vratu
Na drugi strani pa Slovenija po pojasnilih Maje Primic Žakelj zaostaja za evropskim povprečjem pri zdravljenju rakov na področju glave in vratu ter pri boleznih, povezanih s prekomernim pitjem alkohola in kajenjem, kot so pljučni rak, rak žrela in rak požiralnika. Zdravljenje teh vrst raka ni uspešno, z zdravim življenjskim slogom pa bi jih lahko preprečili, opozarja M. Primic Žakelj.
Ker se prebivalstvo stara, pa za rakom zboli vse več starejših, njihovo petletno preživetje od odkritja raka pa je manjše kot pri mlajših. Med bolniki z rakom je sicer manj kot en odstotek otrok in mladostnikov, imajo pa tudi boljše petletno relativno preživetje kot odrasli, ki je v evropskem povprečju.
Na onkologiji uspešnejši pri zdravljenju
Strokovni direktor OI-ja Janez Žgajnar je poudaril, da je uspešnost zdravljenja raka v Sloveniji odvisna tudi od tega, kje se bolnik zdravi. Pri bolnikih, ki se zdravijo na onkološkem inštitutu, je namreč za dva in pol krat večja kot pri zdravljenih v drugih bolnišnicah v Sloveniji. Odprtje več usposobljenih centrov za zdravljenje raka v Sloveniji je tako eno od ključnih vprašanj, kako doseči še boljše rezultate pri zdravljenju te bolezni, je dejal Strajnar in dodal, da je potreben tudi nadzor nad zdravljenjem, saj vse bolnišnice pri zdravljenju ne upoštevajo strokovnih smernic. To naj bi v sklopu nacionalnega programa uredilo ministrstvo za zdravje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje