Na novinarski konferenci ob 20. obletnici Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije so predstavniki zavoda predstavili ključne razvojne mejnike in aktualne izzive sistema obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Čerinova: Kdor plačuje, naj razpolaga
Govorci so se strinjali, da je avtonomija zavoda izredno pomembna. Tatjana Čerin, predsednica upravnega odbora ZZZS-ja je ob tem dejala, da v zadnjih 10 letih prihaja do nesoglasij med politiko in zavodom, moralo pa bi biti več kohezije. "Naša ocena je, da tisti, ki plačuje, naj bi s temi sredstvi tudi razpolagal." Dodala pa je še, da bo, ne glede na vse, vpliv zakonodajne in izvršilne oblasti na zdravstveno blagajno še izredno velik, saj zakonodaja določa plačilni sistem.
Z večjo avtonomijo pa bi po besedah generalnega direktorja ZZZS-ja Fakina, ohranili stabilen sistem financiranja.
Kot izboljšave, za katere se bodo zavzemali v prihodnje, so tako poleg stabilizacije financiranja tudi solidarnosti pri zbiranju prispevkov, pričakujejo pa tudi optimalno delovanje zdravstvene službe.
Skrb za zdravje, manj zdravil, boljše finančno stanje blagajne
Da prihajamo v obdobje, ko začenja zmanjkovati sredstev, pa je opozoril Vladimir Tkalec predsednik skupščine ZZZS-ja. Tudi Fakin in Čerinova sta se strinjala, da je finančna situacija zdravstvene blagajne nestabilna.
Čerinova je poudarila, da je treba iskati notranje rezerve, znotraj zdravstvenega sistema, "veliko rezerv pa je tudi pri nas samih, zavarovancih", je opozorila. Ob tem je razložila, da je poraba zdravil izredno visoka, saj je v smeteh samo prek lekarn končalo 72 ton zdravil. Še veliko več pa je zdravil, ki jih sami zavžemo. "Dodamo lahko še vsaj 140 ton," je prepričana. Tudi število receptov je nad evropskih povprečjem, je še dodala Čerinova. "Tukaj smo mi kot plačniki dolžni, da nadziramo porabo in racionalno koristimo storitve," prav tako pa bi se po njenih besedah morali usmeriti v preventivo in bolj skrbeti za svoje zdravje.
Zmanjšanje nadomestila za bolniško odsotnost?
V javnosti zadnje čase izredno pereča težava pa je ukrep, ki bi za deset odstotnih točk zmanjšal nadomestilo za bolniško odsotnost. Tkalec je dejal, da gre za izreden ukrep, ki ga bodo poskušali preprečiti. Čerinova pa je dejala, da imajo vse države ali nižjo odstotno mero za nadomestilo ali pa celo uvedene čakalne dneve, kar pomeni dneve brez plačila. "Treba bo tudi na tem segmentu narediti korak naprej," saj je bolniška odsotnost po mnenju Čerinove zelo visoka.
Zavod praznuje 20 let
ZZZS je bil sicer na podlagi zakona ustanovljen pred natanko dvajsetimi leti, in sicer s poslanstvom, da izvaja obvezno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji. Z njegovo ustanovitvijo se je dokončno omogočila vključitev vseh prebivalcev s stalnim prebivališčem v Sloveniji v obvezno zavarovanje. Do zdaj so zavod vodili trije generalni direktorji, trenutni generalni direktor Fakin pa opravlja že drugi mandat.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje