Gre za dečka, ki so mu slovenski ortopedi predlagali amputacijo, starši pa so v Združenih državah Amerike našli zdravnika, ki zatrjuje, da bi z operacijo lahko rešil dečkovo nogo. Ta zdravnik bo junija dečka operiral v Milanu v Italiji, kar bo skupaj s stroški bolnišnice stalo 46 tisoč evrov, starši pa zbirajo denar za še dve operaciji in rehabilitacijo.
Kot je znano, so člani konzilija – doc. dr. Janez Brecelj, mag. Karin Schara in prof. dr. Vane Antolič – v preteklih dneh v odgovoru ZZZS-ju zapisali, da po njihovi doktrini "tovrstno dismelijo rešujejo po splošno sprejetih principih zdravljenja, ki so osnovani na znanstveno potrjenih metodah in zajeti v najnovejših učbenikih otroške ortopedije", s čimer pa se dr. Paley ne strinja, je takrat poročala novinarka TV Koper Mariša Bizjak.
"Otroka sem skrbno pregledal. Potrebuje tri operacije – v prvi mu bomo operirali gleženj, v drugi čez štiri leta bo potreboval podaljšanje noge, še eno pa med 12. in 14. letom. Zadnji dve lahko opravijo tudi evropski kirurgi."
Meni, da odločitev konzilija ni bila objektivna, in opozarja, da bo operacija veliko cenejša od vseh stroškov in vsakoletnega nakupa proteze do 18. leta.
"Vse, kar se trudim narediti, je preprečiti, da bi otrok izgubil nogo. Rene ne potrebuje amputacije. Ko končam to operacijo - kar sem uspešno naredil že v več kot 250 primerih, lahko vam pokažem številne posnetke -, se lahko otrok ukvarja z vsemi športi in normalno živi.
Da ortopedi v Ljubljani tega ne znajo narediti, razumem. Da so tako neznanstveni in skorajda nevedni v svoji odločitvi, da rečejo, da se tega ne da narediti, pa je neopravičljivo," je bil oster Paley.
Kot je še poročala Mariša Bizjak, na ortopedski kliniki sicer priznavajo, da je Paley metodo zdravljenja nadgradil za težke prirojene anomalije, kot jo ima Rene, a hkrati trdijo, da so "rezultati ameriškega zdravnika Paleyja nezanesljivi, njegova metoda v Evropi ni uvedena niti ne preizkušena in ovrednotena, zaradi nje pa bi bil fantek podvržen večletnim in nezanesljivim postopkom zdravljenja do konca svoje telesne rasti". Dodajajo še, v Evropi še vedno velja doktrinarno stališče, da se v takih primerih izvede amputacija stopala.
"Amputacija, in sicer že do prvega leta starosti, in nato izdelava primerne proteze otroku omogočata hitro postavitev na noge in tako rekoč normalno lokomocijo," so člani konzilija zapisali v svojem strokovnem mnenju za ZZZS-ju. Paley pravi, da je njihova odločitev politična, nepoštena do družine in nesmisel, saj Reneju pri hudo deformirani in vse bolj ukrivljeni štiri centimetre krajši nogi brez mečnice lahko pomaga.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje