Ženske bodo do brezplačnega testa upravičene ob obisku ginekologa za drugi bris, ko bo samodejno opravljen tudi HPV-test. Sočasni patološki bris in pozitiven test na HPV sicer pomenita tveganje, da so se pri ženski že razvile tudi hude predrakave spremembe, je pojasnila Marjetka Uršič Vrščaj iz ljubljanskega Onkološkega inštituta.
Bris - le 50-odstotno zanesljiv
Predrakave spremebe materničnega vratu so se do zdaj odkrivale s citološkim brisom, ki je od 30 do 50 odstotkov manj občutljiv od testa na HPV, zato so se brisi morali ponavljati vsakih šest mesecev, kar je za žensko zelo obremenjujoče, je v intervjuji za časnik Dnevnik pojasnila Uršič Vrščajeva.
Prednost HPV-testa je tudi v tem, da odkriva prisotnost virusa, za katerega se ve, da je v več kot 99 odstotkih odgovoren za predrakave spremembe na materničnem vratu. "Prisotnost virusa je pomemben podatek, saj omogoča triažiranje, to je odbiranje žensk, ki so ogrožene, torej pri katerih je virus prisoten, od tistih, ki niso in torej nimajo virusa," je za Dnevnik dejala onkologinja.
Čez nekaj let v obratnem vrstnem redu?
Na vprašanje, ali ne bi bilo smiselno postopka obrniti na glavo, torej najprej opraviti HPV-test in šele nato, če je to potrebno, bolj invazivni bris materničnega vratu, Uršič Vrščajeva odgovarja, da gre za postopen prehod na sistem, po katerem bo HPV-test (kot presejalni test) v Evropi v nekaj letih zamenjal bris materničnega vratu. Tudi študije namreč dokazujejo, da je HPV-test zanesljivejši od brisa. Po tem programu naj bi ženske, starejše od 30 let, najprej opravile test HPV-ja, temu pa naj bi po potrebi sledil bris.
Marjetka Uršič Vrščaj še opozarja, da okuženost s HPV-jem še ne pomeni tudi bolezni, saj lahko gre za prehodno okužbo, ki izzveni sama. Nevarnost bolezenskih sprememb se pojavi šele po dolgotrajni, več let trajajoči okužbi, zato bodo ženske, ko bo omenjeni sistem veljaven, v primeru pozitivnega testa na ponovno testiranje povabljene čez leto dni.
Negativen test ob pozitivnem brisu ni razlog za paniko
Vendar pa naj bi bil tovrsten sistem presejanja ženskam na voljo šele čez nekaj let, že zdaj pa bo ginekolog, če bo bris pozitiven, ob ponovnem obisku čez šest mesecev opravili tudi test na HPV. Vrščaj Uršičeva pričakuje, da bo test negativen pri 70 odstotkih žensk, ki bodo testirane, kar pomeni, da kljub pozitivnemu brisu, virus ni prisoten, zato ni tveganja, da so prisotne tudi hude predrakave spremebe. Te ženske bodo tako na ponoven ginekološki pregled povabljene čez tri leta.
Za več kot tretjino žensk, ki zbolijo za rakom materničnega vrat, velja, da ne hodijo redno na ginekološke preglede, zato raka pri njih pogosto odkrijejo v poznejši fazi, zaradi tega pa tudi pogosteje umirajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje