Ta vrsta raka je pri nas po pogostosti na osmem mestu med vsemi oblikami raka, ki prizadenejo ženske. Za posledicami bolezni vsako leto umre od 30 do 40 žensk. Za njim obolevajo tudi mlajše, saj je pri ženskah, starih od 20 in 34 let, celo na prvem mestu.
Cilj letošnjega tedna boja proti raku na materničnem vratu je tako čim večje ozaveščanje javnosti, da bi s cepljenjem in presejalnimi programi zmanjšali možnost okužbe z virusom HPV in posledično tudi obolevnost za rakom na materničnem vratu.
Virus povzroči raka pri ženskah in moških
V kar 99,7 odstotka je namreč nastanek raka na materničnem vratu povezan s humanim virusom papiloma (HPV). Okužba s HPV-jem je ena najpogostejših spolno prenosljivih okužb, saj se z virusom okuži vsaj polovica ljudi, ki so spolno dejavni. Pri večini okužba mine, pri nekaterih pa se lahko razvije trajna okužba in v določenih primerih tudi rak materničnega vratu ali druge oblike te bolezni.
Ta virus namreč povzroča nastanek predrakavih sprememb materničnega vratu, raka zunanjega splovila, nekatere rake nožnice, penisa in zadnjika ter genitalne bradavice. Pred okužbo se po besedah Milke Krapež, predsednice društva Kala, najboljše zavarujemo s cepljenjem. Pri nas je cepljenje proti virusu HPV z letošnjim šolskim letom brezplačno za vse šestošolke, zato Krapeževa poziva starše, naj se odločijo in cepijo svoje hčerke.
Ženske se lahko cepijo samoplačniško
Da je cepivo varno in dolgotrajno, resni nezaželeni učinki pa redki, zatrjuje Veronika Učakar z oddelka za program cepljenja na inštitutu. Samoplačniško se lahko cepijo tudi spolno aktivne ženske in ženske, ki so že okužene z virusom HPV. Te so po navadi okužene le z enim genotipom tega virusa, zato jih cepivo ščiti pred preostalimi genotipi. Cepljenje priporočajo tudi moškim, zlasti istispolno usmerjenim, če pogosto menjajo spolne partnerje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje