Zakon o omejevanju tobačnih izdelkov iz leta 2007 se je izkazal za učinkovitega, pravijo na ministrstvu za zdravje. Uresničeni so vsi cilji - manj pasivnega kajenja ter manjše število odraslih in mladih kadilcev, kar Slovenijo uvršča med najuspešnejše države EU-ja v boju proti kajenju, je za Radio Slovenija poročala novinarka Urška Valjavec. Kljub manjšemu številu kadilcev in temu, da si med 50 in 70 odstotki kadilcev želi opustiti kajenje, "če bi lahko", pa je skrb vzbujajoč podatek, da večina kadilcev prvo cigareto prižge v najstniških letih.
Vredni premisleka so tudi podatki, da vsako leto zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, v svetu umre približno pet milijonov ljudi, v Sloveniji pa okoli tri tisoč. Vpliv kajenja je nesporno dokazan pri različnih vrstah rakov, boleznih srca in ožilja, kronični obstruktivni bolezni pljuč, težavah z zanositvijo in impotenco.
Pritisk na kadilce se je v zadnjih letih povečal z že omenjeno strožjo kadilsko zakonodajo, uvedena pa je bila tudi splošna prepoved oglaševanja in promocije tobačnih izdelkov, pri čemer so izjema prodajna mesta, kjer je mogoče oglaševanje v obliki in podobi zaščitene blagovne znamke. Med ukrepi za omejevanje rabe cigaret in drugih izdelkov so tudi omejitev starosti za nakup in prodajo tovrtsnih izdelkov na 18 let ter številni programi in dejavnosti za preprečevanje in zmanjševanje rabe tobaka, ki jih izvajajo strokovne, vladne in nevladne organizacije.
Opozorila na škatlicah najučinkovitejša preventiva
Med preventivnimi ukrepi kot stroškovno najučinkovitejši način izboljšanja ozaveščenosti javnosti o škodljivosti kajenja Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) izpostavlja opozorila na embalažah tobačnih izdelkov. Iz držav, v katerih uporabljajo opozorila, ki poleg besedila vključujejo tudi slike, potrjujejo, da dosegajo svoj namen. Tako v Kanadi, Braziliji in na Tajskem več kot polovica kadilcev navaja, da zaradi tovrstnih opozoril več razmišljajo o škodljivih učinkih kajenja na zdravje. V Braziliji 67 odstotkov kadilcev poroča, da jih tovrstna opozorila motivirajo k opuščanju kajenja, v Singapurju pa jih 28 odstotkov opaža, da so zaradi njih pokadili manj cigaret.
Temu načinu obveščanja sledi tudi Slovenija. Prva opozorila na škatlicah cigaret so bila pri nas namreč natisnjena leta 1996 in leta 2003 razširjena. Od aprila 2008 je na cigaretnih škatlicah natisnjena tudi brezplačna telefonska številka 080 2777 za nasvete o opuščanju kajenja.
Prenehanje kajenja dobro tudi z ekonomskega stališča
Poleg najpomembnejšega vzroka za prenehanje kajenja - zdravja, tako lastnega kot zdravja drugih - pa je tu še ekonomski vidik. Na eni strani gre za varčevanje v državnem proračunu, za katerega gre denar za zdravljenje bolezni, ki jih povzroča tobak, na drugi pa za osebni proračun posameznikov.
Kadilec, ki dnevno pokadi škatlico cigaret, bi tako lahko letno privarčeval okoli 900 evrov. Če bi 20-letni kadilec ta znesek vsako leto vložil v naložbo s šestodstotnim realnim letnim donosom, bi po 45 letih, ravno v času upokojitve, lahko 20 let prejemal mesečno rento v višini 830 evrov, so še izračunali na Radiu Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje