Po podatkih WHO-ja zaradi malarije letno umre več kot 600.000 ljudi, večina v Afriki.
Več kot 80 odstotkov smrti zaradi malarije v Afriki predstavljajo otroci, mlajši od petih let. Po Kamerunu bodo podobne kampanje cepljenja s cepivom RTS,S britanskega proizvajalca GSK, ki je prvo cepivo proti tej bolezni, ki ga je priporočil WHO, izvedli tudi v drugih afriških državah.
Predtem so poskusne programe cepljenja izvedli v Keniji, Gani in Malaviju, kjer so nato po podatkih sklada Združenih narodov za otroke (Unicef) zaznali 13-odstotno zmanjšanje števila smrtnih primerov.
Kamerunske oblasti cepivo dojenčkom do šestega meseca starosti ponujajo brezplačno. Skupno potrebujejo štiri odmerke, ki jih bodo prejeli sočasno z drugimi rutinskimi cepivi za otroke.
Reutersovi novinarji sicer poročajo, da so v klinikah opazili le malo ljudi, ki so prejeli cepivo. Ponekod so zdravstveni delavci dejali, da starši niso bili dovolj obveščeni o cepivu, zaradi česar nekateri niso upali dati dovoljenja za cepljenje svojih otrok.
Učinkovitost cepiva sicer ni stoodstotna, vendar pa za zdravnike pomeni pomembno dodatno sredstvo v boju proti malariji – poleg mrež proti komarjem in tablet. "Imamo možnost, da znatno zmanjšamo število primerov in smrti zaradi malarije ter pospešimo izkoreninjenje bolezni," je pojasnil kamerunski zdravnik Shalom Ndoula, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Leta 2021 so v Afriki zaznali 95 odstotkov vseh primerov malarije na svetu in približno 96 odstotkov z njo povezanih smrti. Z obsežnimi programi cepljenja proti bolezni, znani tudi pod imenom močvirska mrzlica, bodo Kamerunu med drugim sledili Burkina Faso, Liberija, Niger in Sierra Leone.
Zelenortski otoki so medtem sredi meseca postali tretja afriška država brez malarije. Predtem sta bili državi brez malarije na celini le Mavricij in Alžirija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje