Koprski zavod za zdravstveno varstvo je med delavci, ki prek pogodb delajo za podizvajalce v pristanišču, opravil anketo 5. avgusta, torej sredi stavke v Luki. Ugotovili so, da na mesec delajo povprečno 257 ur in zaslužijo 720 evrov oziroma 2,80 evra na uro.
Direktor Zavoda za zdravstveno varstvo Koper Milan Krek je poudaril, da je skoraj 30 odstotkov teh delavcev Slovencev, kar nasprotuje splošnim predstavam, da so pri podizvajalcih Luke zaposleni skoraj izključno tuji delavci.
Večina jih med delom ne gre na odmor
Kar 73 odstotkov delavcev je navedlo, da imajo zdravstvene težave, 62 odstotkov pa se jih boji biti na bolniškem dopustu, predvsem ker ta ni plačan oziroma ker bi jim sicer grozila odpoved. Med zdravstvenimi težavami so delavci v anketi najpogosteje navedli utrujenost, glavobole in depresijo.
40 odstotkov delavcev poleg tega nima odmora med delom, kar 91 odstotkov pa je že delalo neprekinjeno več kot sedem dni. Petini delodajalec ne zagotavlja plačila malice. Vsak drugi anketiranec se je že poškodoval na delovnem mestu, večkrat se poškodujejo tisti, ki delajo več kot sedem dni zapored.
"Razmislite o preprečitvi izkoriščanja"
Anketa je zajela 130 delavcev. Čeprav obravnavana skupina ni reprezentativna za celotno Luko, pa kaže, da je zdravje anketiranih vsekakor ogroženo, je na podlagi analize podatkov sklenil Krek. V zavodu za zdravstveno varstvo zato vodstvu Luke Koper svetujejo, naj razmisli o vpeljavi sistemskih ukrepov, ki bi preprečevali izkoriščanje delavcev in slabšanje njihovega zdravja.
Delavci, zaposleni pri podizvajalcih, so se pred tedni spontano pridružili stavki, ki so jo zaradi nestrinjanja s spreminjanjem pogojev dela organizirali žerjavisti, zaposleni v Luki Koper.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje