Kot je na novinarski konferenci pojasnila direktorica Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Tatjana Mlakar, so glavni razlogi za naraščanje odhodkov ZZZS-ja v letu 2022 zlasti dogovori o povišanju plač in drugih stroškov dela v zdravstvu in javnem sektorju, odločitve vlade pri sprejemanju spornih vprašanj na splošni dogovor glede programov zdravstvenih storitev, pa tudi visoka rast cen življenjskih potrebščin, ki je sestavni del kalkulacij cen zdravstvenih storitev, ter povečanje bolniških staležev zaradi izolacije ob okužbi z novim koronavirusom in večjih izdatkov za zdravila.
Po besedah direktorice področja za finance in računovodstvo Daniele Dimić so z rebalansom načrtovani prihodki od vplačanih prispevkov od načrtovanih večji za 100,8 milijona evrov, in sicer zaradi ugodnejših makroekonomskih okoliščin. Drugi prihodki so načrtovani v znesku 370,9 milijona evrov in so od prvotno načrtovanih večji za 234 milijonov evrov, kolikor je v zdravstveno blagajno prenesenih iz državnega proračuna na podlagi interventne protikoronske zakonodaje.
Odhodki v rebalansu so od prvotno načrtovanih višji predvsem zaradi zdravstvenih storitev, zanemarljivi pa niso niti odhodki za denarne dajatve, med katerimi so nadomestila za začasno zadržanost od dela, za katera bodo letos namenili 720 milijonov evrov, lani pa 500 milijonov evrov. Prav tako so se letos povečali odhodki na račun izolacij, ki bodo znašali 212 milijonov evrov, lani so za to namenili 100 milijonov evrov, je izpostavila Dimić.
Kot je dejala Mlakar, bo ZZZS tako po predvidevanjih do konca leta moral sprejeti posebne ukrepe, saj ne bo mogel poravnati vseh zapadlih obveznosti v letošnjem letu, ker jih bo pri tem omejevala višina največjega obsega odhodkov, določena z odlokom, hkrati pa ZZZS za to ne bo imel več lastnih virov.
Zato predvidevajo zamik izplačil dela decembrskih akontacij izvajalcem zdravstvenih storitev in zapadlih računov v zadnjem tednu decembra v leto 2023 v znesku 66,3 milijona evrov. To je za 22 milijonov več, kot je bilo načrtovano v prvotnem finančnem načrtu.
"Ob tem ponovno opozarjamo, da je treba za vsa prihodnja leta za vse obveznosti obveznega zdravstvenega zavarovanja zagotoviti trajno proračunsko varovalko v primeru primanjkljaja prihodkov nad odhodki," je pozvala predsednica upravnega odbora ZZZS-ja Irena Ilešič Čujovič. Temu je pritrdila tudi Dimić, po besedah katere je proračunska varovalka izredno pomembna ne samo za stabilno poslovanje ZZZS-ja, ampak celotnega zdravstvenega sistema.
Na ZZZS-ju namreč z zaskrbljenostjo gledajo tudi na napovedi poslovanja za prihodnji dve leti, ki kažejo še na večji primanjkljaj, na kar že dalj časa opozarjajo odločevalce. Mlakar kljub zaskrbljenosti meni, da je "vredno verjeti politiki, da bodo za zdravstveno blagajno sredstva najdena".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje