Danes (sobota) je mednarodni dan ozaveščanja o humanih papilomavirusih (HPV).
"Letno v Sloveniji odkrijejo med 1500 do 2000 hujših predrakavih sprememb in od 100 do 120 primerov raka na materničnem vratu. Za posledicami raka umre 40 do 50 žensk letno," je povedala ginekologinja Tinkara Srnovršnik iz ZD-ja Ljubljana. Poudarila je, da tveganje za okužbo lahko zmanjšamo tudi z upoštevanjem principa varne in zdrave spolnosti. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) naj bi se delež okuženih med mladimi (20-25 let) stalno gibal okoli četrtine.
Ženske, ki se udeležujejo presejalnih programov, imajo kar 80 odstotkov manjšo verjetnost, da zbolijo za rakom materničnega vratu, tiste, ki so cepljene, pa celo do 90 odstotkov, obenem pa 85 odstotkov manjšo verjetnost, da jih doletijo hujše predrakave spremembe, so pojasnili v ZD-ju Ljubljana.
Eden od ukrepov za preprečevanje tega raka je tudi brezplačno cepljenje proti HPV-ju deklic in dečkov, ki se po rednem programu izvaja že v 6. razredu osnovne šole. Vse, ki tega niso storile in so rojene v letu 1998 ali pozneje, so do brezplačnega cepljenja upravičene tudi kasneje, so še povedali v ZD-ju Ljubljana.
Cilj: 90-odstotna precepljenost populacije
Po podatkih NIJZ-ja je bila precepljenost proti HPV-ju v letih od 2009 do 2018 na nacionalni ravni manj kot 50-odstotna, v šolskem letu 2018/2019 pa je dosegla 59,3 odstotka. "Naš cilj je doseči 90-odstotno precepljenost populacije," je dejala šolska zdravnica Janja Schweiger Nemanič iz ZD-ja Ljubljana. Dodala je, da je bilo v preteklem šolskem letu do 31. decembra z dvema odmerkoma precepljenih le okoli 40 odstotkov deklic in 23 odstotkov dečkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje