Slovenija je še vedno na repu Evrope in tudi širše glede števila okuženih z virusom HIV in števila bolnikov z aidsom na milijon prebivalcev, a se tudi pri nas epidemija zadnja leta povečuje. Letos je 32 ljudi izvedelo, da so okuženi, do konca leta pa bo to število verjetno še večje, saj se običajno okrog 1. decembra poveča število testiranj. "Dandanes, po skoraj 30 letih od začetka epidemije, je na videz nenavadno, da se epidemija širi tudi v razvitem svetu," pravi zdravnik Janez Tomažič iz Klinike za infekcijske bolezni na kliničnem centru v Ljubljani, s katerim smo se pogovarjalo ob 1. decembru - dnevu boja proti aidsu. A, kot nadaljuje, najteže je spreminjati navade ljudi.
Pomembna sta preventiva in tudi hitro testiranje
Na Slovenskem se namreč po njegovih besedah sprejemanje bolezni ni bistveno spremenilo, še vedno okuženi informacijo o okužbi prikrivajo, ker se bojijo obsodbe okolice. "Paradoksalno pa je do neke mere minil strah pred okužbo, kar se ne da dobro razložiti." Zato tudi sam - kot mnoge nevladne in vladne organizacije - poudarja, da naj se gre testirati vsak, ki samo pomisli, da bi lahko bil okužen. V zadnjem obdobju je namreč v ospredju nov preventivni pristop »Testiraj in zdravi«. Kajti vsi, ki vedo za svojo okužbo, in predvsem vsi, ki se zdravijo, precej zmanjšajo širjenje okužbe. S takim pristopom bi lahko epidemijo na določenem geografskem področju tudi močno omejili. Še vedno pa je seveda najpomembnejša stvar preventiva - varna spolnost, uporaba kondomov in čistih igel.
Razvoj cepiva se odmika v prihodnost
Kruto dejstvo, da virus HIV povzroča aids, ki je neozdravljiva bolezen, žal ostaja še vedno resnično. Razvijajo se nova zdravila, s katerimi zdravniki že lahko nadzorujejo in obvladujejo virus ter nato bolezen, ne morejo pa je pozdraviti. Tudi cepiva, ki bi izkoreninil to 'kugo modernega sveta', še nekaj časa ne bo. "Razvoj učinkovitega cepiva proti okužbi z virusom HIV predstavlja zelo kompleksen znanstveni problem in kaže, da se njegovo odkritje odmika v prihodnost vsaj za več kot desetletje. Narejenih je bilo ogromno raziskav, a smo žal še vedno na začetku," pojasnjuje Tomažič.
Za zdaj so torej na voljo le zdravila, ki pa lahko vplivajo na potek bolezni in jo spremenijo v kronično obliko z zadovoljivo kakovostjo življenja le, če se zdravljenje začne čim hitreje po okužbi z virusom. V Sloveniji je zdravljenje primerljivo z "razvitim svetom", poudarja naš sogovornik, novejša zdravila so tudi prijaznejša do bolnikov, ker jih lažje prenašajo, imajo manj neželenih učinkov, vzeti pa je treba tudi manjše količine. Zdravljenje plača država, stane pa od 1.500 do 2.000 evrov za enega bolnika.
Ob dnevu boja proti aidsu smo v spletni klepetalnici gostili Evito Leskovšek z Inštituta za varovanje zdravja.
Največ okužb med homoseksualnimi moškimi
Pri nas se s to boleznijo še vedno največ srečujejo moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, ker nimamo okuženih intravenskih uživalcev nedovoljenih drog, virus pa tudi ni razširjen v heteroseksualni skupini prebivalcev. Nasprotno pa je prav v skupini moških s homoseksualnimi odnosi okužb vse več. Zakaj? "Ker je popustil strah pred umiranjem. V 80. letih so te osebe zrle smrti v oči, ker so opazovali umiranje svojih partnerjev in drugih kolegov. V zadnjem obdobju je predvsem popustila preventiva," ugotavlja Tomažič.
Nova odkritja v preventivnih ukrepih
Ker znani preventivni ukrepi niso zadovoljivi, se pospešeno razvijajo nove preventivne tehnologije. Tako so letos prvič dokazali, da se lahko z vaginalnim gelom, ki vsebuje protiretrovirusno zdravilo, razmeroma uspešno prepreči širjenje okužbe.
Pri ženskah, ki so pred spolnim odnosom uporabile gel, se je možnost za širjenje okužbe zmanjšalo za 53 odstotkov, je na ponedeljkovem posvetu v državnem svetu pojasnil Mario Poljak z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani. S tabletami z protiretrovirusnimi učinkovinami pa se razmeroma uspešno prepreči širjenje okužbe pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Tako se lahko zmanjša možnost okužbe za 44 odstotkov.
Virus HIV se sicer prenaša s spolnimi odnosi - neposredno pri spolnem stiku spolnega organa okuženega s sluznico nožnice ali sluznico zadnjika, s prejetjem okužene krvi, krvnih pripravkov, tkiv ali organov, z okuženo krvjo preko onesnaženih igel ali z okužene matere na otroka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje